Máš účet a chceš se přihlásit?

8 stylů jógy a na kterou se vydat

„Pověz mi, co čekáš od jógy, a já ti řeknu, na jakou lekci se vydat.“ — Kateřina Petríková

Jako lektorka jógy se dnes a denně setkávám s dotazy, zda je ta či ona jógová lekce vhodná pro začátečníka, staršího člověka, muže, sportovce, těhotnou ženu… a pokračovat bych mohla do nekonečna. Na józe je úžasný fakt, že je vhodná pro každého člověka. Prakticky každá lekce a styl se dá přizpůsobit tak, aby si ji užil člověk nepolíbený sportem i denně praktikující jogín. Přesto je pravdou, že některé styly jsou pro toho či onoho člověka vhodnější. Dnes pro vás proto máme průvodce, který vám pomůže s výběrem té správné jógové lekce právě pro vás. 

Jógová studia pracují s nepřeberným množstvím stylů jógy, hrají si s kreativními názvy a neustále nabízí nové. Běžný člověk se v nich často ani neumí zorientovat a vybrat si ten nejlepší pro sebe. Zkuste si nejprve projít následujících 8 nadpisů a vybrat si ten, který popisuje nejlépe vaše rozpoložení. V následujících dvou odstavcích se pak dozvíte více o lekcích vhodných právě pro vás.

Mám toho na všech frontách moc a chci vypnout a zrelaxovat

Toužíte po zklidnění mysli, celkovém protažení těla, ale i odpočinku a relaxaci. Od lekce rozhodně nevyžadujete velké fyzické výkony a propocené tričko. Důležitý je hlavně ten pocit absolutního klidu a štěstí po opuštění sálu. 

Z rozvrhů jógových studií vybírejte všechny lekce s přívlastkem jemná, relax, vnitřní či meditační. Všechny lekce tohoto typu jsou většinou hodně pomalé, pracují s dechem a základními pozicemi, nevyžadují nadstandartní fyzickou zdatnost, ale každému klientovi přinesou příjemný pocit uvolnění a odpočinku. Jedná se o lekce vhodné v podstatě pro každého.

Jógu mám rád, ale chci si hlavně máknout

Očekáváte od lekce hlavně fyzický výkon, který se při dlouhodobém cvičení podepíše na vzhledu těla a fyzické zdatnosti. Zároveň máte rádi, když lekce dává smysl a pracuje třeba i s dechovými technikami a závěrečnou relaxací. Nejdůležitější ale je, abyste druhý den na svém těle cítili příjemnou únavu a známky fyzického cvičení.

Nejtypičtější z těchto náročných stylů je power jóga, její dynamičtější verzí je pak například power flow jóga. Pro posílení těla je skvělá také core jóga zaměřující se na práci se středem těla či třeba jóga training pracující rovněž s fyzickým výkonem.

Toužím se zapotit při plynulém pohybu a na nic nemyslet

Chcete si máknout, ale nemáte příliš v lásce statické cvičení. Milujete v životě i cvičení plynutí a střídající se sekvence. Na lekci moc rádi na všechno zapomenete a zaměříte se jen na ono plynutý jednotlivých ásan. Díky náročnosti a rychlosti je vaše mysl výhradně tady a teď.

Ucelenou dynamickou a fyzicky náročnou sestavu nabízí ashtanga jóga, při jejímž pravidelném cvičení můžete očekávat opravdu velké pokroky. Velmi dynamická je i power flow jóga, která se překrývá s vinyasa jógou.

Zajímá mě ryzí a původní jóga z Indie

U jógy vás zajímá především tradice a autentičnost. Nejste nakloněn novým stylům a zbytečným inovacím. Chcete se perfektně naučit všechny ásany, pracovat s dechem, meditovat. Zajímá vás tradiční indická jóga bez příkras.

Tak tady je volba jasné. Vyhledat byste měli lekce hatha jógy, která jde opravu ke kořenům a čerpá víc než jiné styly z jogínské bible z patnáctého století „Hathajóga pradípiky“. Pokud zvolíte dobrého lektora, zažijete to nejryzejší cvičení. V některých studiích ji nazývají také jógou klasickou či původní.

Teprve začínám a nechci se nechat odradit

O józe máte jakési povědomí, ale na mnoha lekcích jste ještě nebyli. Bojíte se, aby cvičení nebylo moc náročné nebo moc duchovní a hned na poprvé by vás neodradilo. Zatím jste na vážkách, jestli je jóga to pravé pro vás.

Mnoho studií nabízí lekce pro začátečníky či něco jako basic jógu. Dále je možné zvolit také jógu pro zdravá záda, která má většinou fyzioterapeutický charakter. V poslední dobře se objevuje i přímo fyzio jóga. Zvolit můžete také kteroukoliv lekci z prvního bodu.

Chci jít hlouběji do svého nitra i fyzického těla

O józe toho víte hodně a cvičíte pravidelně. Běžné lekce už vám nestačí a chtěli byste se dovědět víc. Zajímáte se o pranajámu, meditaci a celkovou prací s myslí. V životě se snažíte pracovat s psychickým a fyzickým zdravím.

Vydejte se na promyšlenější a klidnější lekce, jako je například therapy jóga hodně pracující s dechem a propojením ásan a dechu (krije) či na čakra jógu zaměřující se na naše jemnohmotné tělo a energetické zóny v našich čakrách. Prohloubit svou praxi můžete i díky aromaterapii, kterou mnohé lektorky dokáží smysluplně zařazovat do svých lekcí. Objevují se také lekce jin a jang jógy, jóga duše či třeba kraniosakrální jóga vycházející z kraniosakrální terapie. Mnohá studia nabízí různé meditační večery, které mohou být také skvělou cestou. Podobná je i šivánanda jóga.

Toužím po hlubokém odpočinku a protažení

Chcete v ásanách hlavně zůstávat hodně dlouho a užít si jejich účinek. Netoužíte po posilování, od jógové lekce čekáte především protažení a práci na flexibilitě svého těla.

Velmi specifickou disciplínou je jin jóga. Tyto lekce se výrazně liší od většiny jiných, protože se zde v ásanách zůstává po dobu několika minut a stihne se jich tedy v průběhu praxe jen několik málo. Svaly jsou zde absolutně relaxované a my pracujeme na hlubším protažení a otevírání jednotlivých kloubů. Jedná se o poměrně populární a dostupnou lekci. 

Chci využít především léčebných účinků jógy

Chcete využít toho, jak jóga působí na vaše fyzické tělo. Chcete tak bojovat proti bolavým zádům, špatnému trávení či nevhodnému držení těla. Berete jógu hlavně jako fyzické cvičení mající pozitivní vliv na naše tělo, čehož chcete na maximum využít.

Mnohé styly se zaměřují především na fyzické tělo. Příkladem je metabolic jóga zaměřená na podpoření metabolismu a látkovou výměnu. Core jóga pomůže s posílením hlubokého stabilizačního systému, čímž budete bojovat s bolestmi zad a páteře. Jóga pro zdravá záda je pak velmi podobná.  Hormonální jóga je vhodná pro ženy s různými hormonálními problémy. Záleží, jaký konkrétní fyzický problém byste rádi řešili.

Nicméně nezapomeňte mít vždy na mysli, že Jóga je jen jedna a každá konkrétní lekce může být úžasná, pokud si ji vy upravíte podle potřeby. V případě, že si nejste jisti zvolenou lekcí, oslovte na začátku lektora a proberte s ním své obavy případně se mu svěřte s různými indispozicemi (diastáza a stav po porodu, těhotenství, vážné operace, problémy s pohybovým aparátem, …). Kvalitní lektor to velmi ocení a v průběhu lekce může nabídnout alternativní ásany či varianty vhodné i pro vás. 

Nikdy se na lekcích netrapte. Pokud je toho na vás moc, klidně se na chvilku uložte do šávásány (lehu na zádech) a přidejte se za chvilku až se budete cítit lépe. Jóga je především o vnímání svého těla, nikoli o snaze vyrovnat se ostatním!

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více