Máš účet a chceš se přihlásit?

Fenomén Mindfulness: Jak prožít naplno každý moment

Termín mindfulness hýbe celým světem: píší se o něm knížky, pořádají přednášky a mnoho zainteresovaných přísahá, že právě soustředěné prožívání přítomnosti je klíčem ke spokojenému životu. V čem spočívá síla přítomného okamžiku?

Zažívá to snad každý z nás: mírná nervozita, možná až úzkost z množství navršených úkolů, v každém okamžiku myslíme na to, co nás ještě dnes čeká, nebo naopak vzpomínáme, na co všechno jsme zapomněli. Můžeme mít pocit, že takovým multitaskingem držíme krok s nároky, které na nás současná informační společnost klade. Z posledních výzkumů se ale zdá, že pravý opak je pravdou: klíčem k uvolnění a zbavení se stresu je mindfulness, tedy vědomé prožívání přítomného okamžiku.

Termín mindfulness se do češtiny obvykle překládá jako všímavost. Jde o stav, kdy se záměrně snažíme věnovat pozornost jen tomu, co právě prožíváme. Nehodnotíme, neulpíváme; věnujeme všem zážitkům stejnou pozornost a pak je necháme odplynout. Nejsme tak zahlceni a paralyzováni starostmi o budoucnost nebo probíráním chyb, kterých jsme se dopustili v minulosti. Navíc díky určitému odstupu získáme prostor, jak v klidu vyřešit téměř každou situaci.


Užitečnost bdělé pozornosti

Proč se při používání technik mindfulness cítíme lépe?


Vyčistíme si mysl

Multitasking, tedy neustálé přepínání mezi soustředěním na různé úkoly, není pro náš mozek přirozený stav. Zvládáme ho, ale stojí nás to velké množství energie a duševní síly – větší, než si uvědomujeme. Tím, že umožníme našemu mozku vnímat jen jeden úkol, kterým se v každém okamžiku zabývá, mu velmi ulehčíme a zpříjemníme každodenní příval vjemů a impulzů.


Nepopíráme emoce

Tím, že každou emoci v klidu prožijeme, nehodnotíme ji ani ji „neodkládáme“ a nezasouváme do podvědomí, umožňujeme jejich zdravější zpracování. Emoce dostanou svůj prostor a později neškodí, na rozdíl od těch neprožitých a zatlačených do podvědomí.


Chráníme se před vyhořením.

Když se naučíme nehodnotící přístup, jako bychom získali moc od svého života o krok poodstoupit a nenechat se strhnout přívalem negativních zážitků a zkušeností. Můžeme je pozorovat, ale nedovolíme jim, aby nám ubližovaly.


Praktikování mindfulness

Procvičování všímavosti je v principu snadné: je potřeba se co nejčastěji snažit naplno prožívat to, co právě děláme. Zkuste například umýt všímavě nádobí, s plným soustředěním na houbičku s pěnou a oplachované talíře, místo poslouchání rádia nebo sumírování nákupního seznamu. Posilovat schopnost soustředění na jedinou věc vám pomůže koncentrace na dech. Pohodlně si sedněte a věnujte pozornost každému nádechu a výdechu – stačí dvě minuty několikrát v průběhu dne, případně deset minut jednou denně.


Všímavost ve čtverečku čokolády

Zkuste jednoduché cvičení mindfulness se čtverečkem čokolády. Vezměte do ruky tabulku čokolády: ideálně kvalitní, s vysokým obsahem kakaa, nebo nějakou speciální, kterou často nejíte. Prohlédněte si, jak je zabalená, a soustředěně ji načněte. Přičichněte si a vnímejte, jak voní.

Jeden dílek si ulomte, můžete zaznamenat tlumené křupnutí. Vložte ho pomalu do úst a pozorujte, jak váš jazyk, patro a zuby potkávají čokoládu. Co s ní dělají? Mají tendenci ji kousat, nebo cucat? Jaké chuťové odstíny rozeznáváte? Pokud se vám během ochutnávání myšlenky rozutečou, v klidu zaznamenejte, kam se vaše mysl zatoulala, a vraťte se ke svému degustačnímu zážitku. Záměrně polkněte zbytek čokoládových slin a sledujte, kdy a kde se vytratí poslední dozvuky čokoládové chuti.

Jak vám čokoláda chutnala? A jak se lišil prožitek od toho, když si bezmyšlenkovitě hodíte do pusy několik dílků třeba při práci na počítači, čtení nebo sledování televize? Zhruba takový je rozdíl mezi životem, který se snažíme prožít všímavě – a životem bez všímavosti.


Literatura

Mark Williams – Všímavost: Jak najít klid v uspěchaném světě

Gill Hassonová – Technika Mindfulness: Jak se vyvarovat duševní prokrastinace pomocí všímavosti a bdělé pozornosti

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více