Máš účet a chceš se přihlásit?

Proč byste měli vidět film Joker (bez spoileru)

Celý Jokerův příběh se rozkrývá a vyvíjí v průběhu celého filmu. Emoce diváka jsou tak živeny od začátku až do konce. Od lítosti, přes vztek, znechucení až po porozumění a údiv můžete prožít širokou škálu pocitů. Joker je však mnohem víc, než jen skvělá podívaná.

Temná psychologie

Poslední dobou jsou ty nejoblíbenější filmy takové, které otevírají aktuální společenské otázky a současně ty, které se zásadně dotýkají psychologické stránky člověka. Obě kritéria Joker splňuje. Kolem filmu se mimo jiné strhla vlna negativních reakcí, které upozorňovali na nevhodnost a podněcování duševně nemocných lidí k útokům a agresi vůči společnosti. Co si dovolím tvrdit, je fakt, že podobné pohnutky u takových jedinců, mohou být vyvolány na základě jakékoliv „inspirace“. A to s Jokerem nebo bez něj. Dlouhodobě potlačovaná agrese vede časem obvykle k jejímu podnícenému uvolnění. Proč je tedy snímek, který zaznamenává rekordní tržby, svým zpracováním především přínosný?

Celý Jokerův příběh se rozkrývá a vyvíjí v průběhu celého filmu. Emoce diváka jsou tak živeny od začátku až do konce. Od lítosti, přes vztek, znechucení až po porozumění a údiv můžete prožít širokou škálu pocitů. Joker je však mnohem víc, než jen skvělá podívaná.

Ano, opravdu existují

Interní svět duševně nemocných lidí je tak intimní spletitou záležitostí, do které mají možnost nahlédnout po většinou jen ti erudovaní. Psychologové, psychiatři, terapeuti a další odborníci. Dnes již většina z široké veřejnost ví, že existují ti, kteří se necítí být OK a musí tak bojovat s démony v každodenním životě. Co už si ale málokdo uvědomuje, jsou logické příčiny a návaznosti těchto stavů. Joker jich předkládá hned několik najednou. Je tím genetická dispozice duševně choré matky, úraz hlavy, který poškodil některé z center Jokerova mozku a fyzické a emoční násilí ze strany nevlastního otce, partnera jeho matky.

Akce a reakce 

Ti z nás, kteří znají Jokera jen jako psychopata a záporáka z Batmana brzy zjistí, že stejně tak jako Bruce Wayne, který měl silné vnitřní důvody pro stvoření netopýřího hrdiny, jakožto ochránce Gothamu, tak i postava Jokera měla své podněty a vnitřní přesvědčení, které zapříčinili jeho převtělení z průměrného stand up komika do vraždícího sociopata. Svět jednoduše není černobílý a to film velmi odvážně prezentuje.

V drsném Gothamu

Fiktivní město Gotham je známo svou výraznou kriminalitou, která je především odrazem korupce a špatného vedení města. Mafie, gangy, loupeže a vraždy. Gotham byl vždy drsné město. Ve filmu je jeho obraz zaměřen na bídu místních obyvatel a lhostejnost sociálního systému vůči duševně nemocným lidem a dalším, jinak handicapovaným lidem. Je zde vidět zřejmá nespravedlnost a také enormní ekonomické rozdíly mezi mocnými boháči a běžnými občany. Joker vše vnímá a vnitřně hodnotí. Při těchto scénách se můžete přistihnout, jak porovnáváte přístup ve svém vlastním městě nebo i ve státě vůči obyvatelům, vůči vám samým. Pokud jste Američanem nebo Rusem, půjde vám srovnávání o to lépe.

Epesní herecké výkony

Vzhledem k tomu, že článek není spoilerem filmu, zmíním už jen poslední důvod, proč byste na Joker měli jít do kina, koupit si půl litru zředěné Coca Coly a dát si alespoň k nejvypjatějším scénám trochu sladkého popcornu. To, jak uchopil Joaquin Phoenix svou roli, je značně obdivuhodné. Ztvárnit roli, kterou před vámi již pár herců s potleskem a Oscarem zvládli a zůstat originální a zase o něco lepší, je velmi těžké. U role, která je tak slavnou a známou, je to oříšek 2x tak tvrdší. Tentokrát se to herci více než povedlo a Joker se tak právoplatně zařadil během pár týdnů mezi nejopěvovanější filmy posledních několika let. Tak si ho nenechte ujít.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více