Máš účet a chceš se přihlásit?

Záhadná biochemie a euforie z lásky: narodili jsme se, abychom milovali?

Pocity lásky prožívají miliardy lidí po celém světě každý den. Co je však příčinou vzniku tohoto opojného pocitu zamilování? Zamilování a láska jsou fakticky velmi silným chemickým koktejlem namíchaným podle konkrétních, předem daných ingrediencí. Jeho účinky mají tak přesný časový sled, až vás jeho poznání může přimět stejně jako mě k otázkám, zda jsme se ve skutečnosti nenarodili jednoduše proto, abychom milovali. 

Láskyplný hormon oxytocin

Oxytocin je peptidový hormon vyskytující se přirozeně v těle všech savců. Peptidové hormony se skládají z několika aminokyselin a jejich pořadí v oxytocinu dokázal přesně popsat v roce 1953 biochemik a nositel Nobelovy ceny za chemii, Vincent du Vigneaud.

Biochemie lásky a oxytocinová hypotéza

Chemii lásky a tzv. “oxytocinovou hypotézu” popsali vědci C. Sue Carter a Stephen W. Porges z USA. Podle jejich výzkumu není láska pouhou emocí, nýbrž biologickým procesem a sex označují za největší vynález všech dob k usnadnění evoluce. 

Zároveň také zmiňují, že oxytocin vyplavující se během kojení doslova “nutí” matku milovat své dítě a pečovat o něj. Zajímavé je rovněž to, že existují studie, které naznačují uvolňování oxytocinu během akutního stresu jako malá záchrana před totálním psychickým kolapsem. 

Zamilovanost a tzv. “růžové brýle” 

První fází lásky je jednoznačně zamilovanost, jejíž vznik je podmíněn adrenalinem a fenyletylaminem. Tyto dva hormony jsou odpovědné za to, že objekt svého zájmu vidíme jako dokonalého člověka bez chyb a růžové brýle se stávají součástí našich dnů, ačkoliv mají omezenou platnost, a proto si obvykle za pár let mnoho žen ťuká na čelo, jakmile náhodně spatří svého bývalého partnera. Stalo se vám to někdy také? Před lety bych sama netušila, že je za mé pocity zodpovědná právě chemie a byla bych si jistá tím, že když vidím svého partnera bez chyb, jednoznačně vidím správně a kdo by se tenkrát opovážil se mnou nesouhlasit, toho bych pravděpodobně měla za blázna, ačkoliv jsem tím bláznem mohla být ve skutečnosti já sama. Biochemické procesy v našem těle jsou zřejmě natolik silné, že nám ukazují rozostřenou realitu, a to je podstatou toho, proč mnoho vědců výzkum mozku během zamilovanosti tolik zajímá. 

Během fáze rané zamilovanosti se do naší krve vylučují hormony, které se svým působením podobají účinkům metamfetaminu, jež je mimo jiné obsažen v pervitinu. To zapříčiní, že se cítíme nabuzení a v přítomnosti svého objektu zájmu jsme plní energie. Jsme schopni druhého pozorovat celé hodiny bez známek sebemenší únavy. Při dočasném odloučení pak můžeme zažívat abstinenční příznaky jako závislý člověk. Neustále na partnera myslíme a těžko se dokážeme soustředit na běžné denní úkoly.

Začátek vztahu a plození potomků

Po chemické náloži hormonů zamilovanosti se opět dostáváme k oxytocinu. Ten si z doby svého narození připomínáme během mazlení, dotýkání a také sexu s partnerem. Účelem oxytocinu v této fázi vztahu je, abychom si k partnerovi vytvořili natolik silnou vazbu, která je nutná k početí a následné péči o dítě. Ovlivnění oxytocinem ve vztahu trvá přibližně čtyři roky, což je dostatečně dlouhá doba k početí a výchově dítěte.

Láska až do smrti?

Závislost na partnerovi je dána vylučování endorfinů, které jsou často nazývány jako hormony štěstí. Pokud se tedy v přítomnosti vašeho partnera endorfiny vylučují, jste na dobré cestě vydržet v takovém vztahu až do konce života a nebo i do té doby, než vaše tělo znovu zatouží po fenyletylaminu. Zamilovat se tedy můžete znovu, tentokrát však s někým novým. 

Zdroje:

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více