Máš účet a chceš se přihlásit?

Nový termín: Korporátní psychopat

Filantrop a miliardář Václav Dejčmar se ve svém dokumentárním filmu o psychopatii zasloužil o rozšíření pojmu „korporátní psychopat“ a zavedl jej do širšího povědomí společnosti. Ve filmu zprostředkoval srozumitelným způsobem informaci o tom, kdo to vlastně psychopat je a současně pomohl vysvětlit, jak ho můžeme rozpoznat.

Ryba smrdí od hlavy

Film s názvem „Ryba smrdí od hlavy“ (z originálu I am fishead) je počinem Václava Dejčmara z roku 2011 o lidech, kteří jsou v psychologii označováni pod pojmem „psychopat“. Film se zabývá psychopaty především z prostředí firem a různých finančních institucí. Upozorňuje na jejich dravé vlastnosti a především na způsoby jednání, které se s morálním svědomitým přístupem většiny lidí, naprosto vylučují. Ve filmu je vysvětleno, že každý takový člověk má ve skutečnosti od narození „poškozenou“ část mozku, která mimo jiné způsobuje emoční prázdnotu.

Jak myslí psychopat

Nejzásadnější vlastností psychopatů je fakt, že necítí strach. To jim otevírá možnost maximálně rozvinout svůj potenciál a jít směle za cílem, který je láká. Psychopati působí velikášsky a bývají ve větší či menší míře narcistní povahy. Díky tomu, že prožívání emocí je pro ně nepoznané, snaží sami sebe stimulovat k nejrůznějším požitkům dobrodružného a soutěživého charakteru.

Často v lidech cíleně vyvolávájí velké emoce. Jejich ego je živeno jedinci, kteří je obdivují, vzhlíží k nim a následují jejich pokyny. Jsou velmi často promiskuitní a vztahy pro ně nemívají přílišnou hloubku. Jsou zacíleni na vlastní profit, užitek a majetek. V extrémních případech jsou schopni využít veškeré nástroje, které jim pomohou docílit úspěchu, ať už se jedná o lež, podvod, krádež nebo vyhrožování. Bravurně ovládají manipulaci se svým okolím.

Bývají velmi prozíraví a jsou téměř neustále ve vědomí svých činů. Mají přehled o tom, co se děje a velice často se zajímají o osobní záležitosti lidí, od kterých potřebují získat jejich nákolnost. Tím se stávají oblíbenými a bývají ostatními výrazně uznáváni jako ti, co všem pomáhají a ti, kteří se o ostatní zajímají.

Hadi v oblecích

Pokud rádi čtete, můžete se dostat ke knize od Roberta D. Hareho (světový odborník na psychologickou tématiku zločinců) a Paula Babiaka, kteří napsali na stejné téma knihu. Hare ve výše zmíněném filmového dokumentu vystupuje a na dokumentu se významně podílel.

Kniha seznamuje mimo jiné firmy s tím, jak se vyhnout přijetí psychopatického adepta a tedy i jak ho rozpoznat.

Doporučuji začít s dokumentem a pokud vás téma bude zajímat více, sáhněte po knížce. Její druhá polovina je určena spíše pro personální oddělení ve firmách. Povědomí o psychopatech vám může pomoci se lépe zorientovat ve společnosti. Je zapotřebí zmínit, že existuje spousta „dobrých“ psychopatů, kteří se v minulosti zasloužili o zásadní historické okamžiky lidstva. Bývají skvělými vůdci a jejich činy mnohdy vedou společnost ke změně.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více