Máš účet a chceš se přihlásit?

Holandský niksen, aneb jak si nicneděláním zlepšíte život

Na nechvalně proslulý termín prokrastinace se začíná nahlížet i z druhé strany. V dnešní hektické době se čím dál tím více mluví o umění hodnotné relaxace. Náš mozek k dobrému výkonu prostě potřebuje odpočívat. Další a další výzkumy přitom potvrzují, že náš mozek začíná pracovat právě tehdy, když my přestaneme.

Niksen – nedělat nic

Před pár lety jsme se zamilovali do dánského konceptu hygge – co může být příjemnějšího než pohodlné přikrývky, teplé pití a zábava s rodinou nebo blízkými přáteli? Odpověď najdeme v Nizozemí: holandské nicnedělání niksen (doslova přeloženo „nedělat nic“) pozvedne váš život ještě o kousek výš.

V úsporném módu

Možná si říkáte, že už takhle jste málo produktivní na to, abyste si mohli dovolit nic nedělat. Ale tady nejde o zvýšení množství času stráveného surfováním na sociálních sítích z počítače nebo mobilu, hraním her, sledováním seriálů nebo internetových videí. Niksen znamená doopravdy a zcela vážně – nedělat NIC. Chvil, kdy se doopravdy na nic nesoustředíme a necháme mozek odpočívat, je v našem životě obvykle velmi málo.

Multitasking jako cesta k vyhoření

Většinu času totiž děláme NĚCO, a nejen to: obvykle se snažíme dělat dokonce víc věcí najednou. Poslouchat podcasty při řízení, sledovat televizi při žehlení, plánovat nákupní seznam při mytí nádobí. Ale neschopnost vypnout, spolu s neschopností plně se soustředit jen na jednu věc, může vést velmi rychle k vyhoření. Pro současnou mladou generaci jde o větší problém, než byl kdy dřív: o mileniálech, narozených mezi roky 1981 a 1996, se čím dál častěji mluví jako o „vyhořelé generaci“.

Když chceme odpočívat, je pro nás opět samozřejmé relaxovat při nějaké činnosti. Sledování filmu, čtení knížky, sportu nebo výtvarničení. Pro všechny tyto aktivity, případně i pro jiné koníčky bychom si samozřejmě měli také najít čas, zkuste se ale někdy uvolnit opravdovým, cíleným nicneděláním.

Jak nic nedělat

Nejprve vám to může připadat zvláštní, cíleně se odhodlat k – ničemu. Našim analytickým mozkům může pomoci právě naplánovat si nicnedělání jako konkrétní bod denního programu. Ze začátku stačí jen pár minut denně, než si na myšlenku nicnedělání zvyknete.

Pod niksen spadá jakákoli činnost provozovaná bez přímého účelu a nevyžadující soustředění.

Ideální je například sedět na gauči a poslouchat hudbu nebo se dívat z okna.

Využít se dá i jednoduchá fyzická aktivita, kterou jste schopni dělat automaticky, třeba pletení. Niksen můžete provozovat i na procházce, kdy nemáte plán někam dojít, jde jen o bezcílné bloumání přírodou či ulicemi města.

Mozek pracuje, když my přestaneme

Také dostáváte ty nejlepší nápady ve sprše, při venčení psa nebo ve chvílích uvolnění před spaním? Pokud se mozek nemusí soustředit na řešení aktuálních problémů a zdánlivě nemá co na práci, na pozadí zpracovává dlouhodobé záležitosti a často může dojít k užitečnějším výsledkům, než když nad něčím usilovně vědomě přemýšlíme. Tyto viditelné výsledky ale nejsou jedinými užitečnými dopady nicnedělání – studie prokázaly, že pravidelné zařazení „nedělání ničeho“ do denního programu dokážou emocionálně zklidňovat, snižovat hladinu úzkosti a stresu, ale také zpomalovat procesy stárnutí organismu a posílit imunitu pro boj s běžnými nakažlivými nemocemi.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více