Máte za sebou několik nevydařených vztahů? Zoufáte a toužíte poznat toho pravého? Pokud jste prožila více jak tři partnerské vztahy, pravděpodobně jste narazila minimálně na jednoho z níže popsaných archetypů. Nevydařené vztahy mají velkou moc, posouvají nás blíže k tomu pravému. Ale kdo to vlastně je a jak ho poznáte? Kromě toho, že nás rozchody učí, co je pro nás ve vztahu důležité, zároveň utvářejí náš vlastní přístup k partnerovi a vztahu celkově, který je stejně důležitý jako chování našeho protějšku.

Mamánek

Velmi známý archetyp pro svou vysokou četnost. Při setkání s Mamánkem vám na první pohled může připadat milé, že jeho vztah k jeho rodině, a často právě k matce, je velmi rodinný, pečující a otevřený. Ne nadarmo se říká, že muži si své partnerky hledají podvědomě podle svých matek. Proto dobrý vztah k matce evokuje dobrý vztah k ženám. A to může být rozhodně dobrým signálem. Nicméně jak je známo, nic se nemá přehánět. Již po pár měsících strávených s Mamánkem si můžete připadat, že vy jste vždy ta druhá, a nezřídka kdy máte dojem, že kdyby bydlet se svojí mámou do konce života patřilo mezi společenské normy, dávno by se váš přítel sestěhoval zpět. Pokud se přeci jen silou vůle a přesvědčení rozhodnete s Mamánkem zůstat, časem zjistíte, že abyste vyrovnala pozornost vůči jeho matce, stáváte se jakousi verzí Máma 2.0, a to vás může velmi brzy přestat bavit, protože se ve vašich očích stane z vašeho partnera dítě.

TIP: Mamánka odhalíte velmi snadno. Prozradí ho každodenní telefonáty s jeho matkou nebo rodinou a neschopnost vynést koš nebo ustlat postel.

Blázen

Jeden z nejvýraznějších archetypů. Většinou ho potkáváte, když jste na dně, zlomená z rozchodu, zoufalá nebo znuděná ze schůzek z Tinderu. S bláznem zažíváte ve vztahu extrémní polohy. Vše je jako na horské dráze. Blázen bývá otevřen všemu novému, působí jako dobrodružný typ, rád cestuje, umí riskovat a baví ho to. Máte pocit, že jste poznala muže do nepohody, který se ničeho nelekne, umí si poradit a ze kterého vyzařuje sebevědomí. Po pár měsících, někdy i týdnech ustupuje fáze „Když ptáčka lapají“ a přichází druhá etapa „Vzhůru nohama“, kdy začínáte poznávat jeho „druhé já“. To bývá despotické a manipulativní, emočně labilní a depresivní. Nevíte si rady. Když něco uděláte, naštvete ho, když neděláte nic, tvrdí vám, že ho nemilujete tak, jako on vás. Slýcháte věci, které jste neslyšela ani v dramatech na Netflixu, a za velmi krátkou dobu jste vyčerpaná a nemyslíte přes den na nic jiného než na to, co udělat, aby to mohlo. Zmítáte se mezi „chci mu pomoci“ a „zachraňte mě někdo“. Je velmi těžké se od tohoto archetypu odloučit, jednak proto, že na začátku vztahu zasadil silné emoce, které vám neustále připomíná a vy na ně rády vzpomínáte, a za druhé proto, že se neustále vrací, jak obchodník s vysavačem. Vyhodíte dveřmi a vrátí se oknem.

TIP: Nerozpoznáte to předem. Sorry.

Závislák

Se Závislákem to bývá emočně také náročnější, ale naštěstí se na něj docela rychle zapomíná. Nejčastěji s ním navážete vztah na koncertech, festivalem, teambuildinzích a svatbách. Jeho období rozkvětu je léto, protože závislák tráví velmi rád čas venku. Má to jeden prostý důvod. Když se opije nebo požije jiné omamné látky, nehrozí mu riziko, že umrzne nebo se nachladí. Má spoustu přátel, je zábavný, zažíváte s ním pocity svobody a požitkářství. Pokud se s ním vrhnete do vážného vztahu, brzy si všimnete, že je těžké s ním nalézt společný režim. Závislák totiž žádný nemá. Chodí spát pozdě nebo brzy k ránu, často nebývá doma a není na něj spoleh. Hádky a výčitky jsou na denním pořádku. Vztahy se většinou ukončují velmi teatrálně a razantně. Pohár trpělivosti se plní velmi rychle a poslední kapka bývá většinou vodopád.

TIP: Všichni ho znají, nechybí na žádném mejdanu, je velmi kontaktní jak ke svým přátelům, tak k vám.

Gambler

Gambler je méně škodná odnož Závisláka. Řadí se sem milovníci Playstationu, Xboxu a PC her. Společným charakteristickým znakem bývá flegmatičnost, nepořádnost a lenivost. Gambleři utíkají do virtuální reality i na několik hodin denně. Ať už se potýkají s problémy v práci nebo v vztahu, končí vždy s ovladačem nebo myší v ruce. Protože je hraní her legální, v hádkách lze jen velmi stěží obhájit důvod vašich výčitek. Pokud se mu budete snažit hraní omezit, dostáváte se role rodiče, a často vám bývá odpovězeno, že potřebuje mít klid také sám pro sebe a že si při hraní vyčistí hlavu. Domácnost je v podstatě jen na vás a jedna z vašich mála radostí přichází třeba ve chvíli, kdy si namísto u televize, sní oběd u stolu. Takže pokud vám to zase až tolik nevadí – no offence.

TIP: Nedbale upravený, nosí obnošená volná trička s potisky, o kterých nevíte, co znamenají, bývá nudný a může trochu smrdět.

Pan Božský

Jestli se vám někdy podaří navázat vztah s Panem Božským, vítejte v průšvihu. Pan Božský je totiž dokonalý. Bývá z bohaté rodiny a sám je velmi úspěšný. Má krásnou pleť, chodí cvičit, čte knížky v angličtině a pobýval několik let v zemi, o které vypráví jako o svém druhém domově. Má spoustu plánů a na všechny má peníze, ví přesně co chce, jeho rétorika je bezvadná, má titul ze školy ze zahraničí, kontakty na důležitých místech a nevyčerpatelné množství úžasných zážitků a vzpomínek. Je pozitivní za všech okolností a nic pro něj není problém. Pokud tedy nejste paní Božská, můžete si vedle něj připadat jako jeho návštěva. Pro pomyslné partnerské vyrovnávání děláte, co můžete, abyste se vedle něj cítila jinak než obyčejně. On vám pořád říká, jak vás miluje a že nepotřebuje mít vedle sebe tu krásnou holku, která se pravidelně objevuje na všech rodinných večírcích, a kterou zná od 5 let. Pokud se s vámi rozejde, vezme všechnu vinu na sebe a pravděpodobně s vámi bude chtít zůstat jako dobrý přítel.

TIP: Není třeba se Panu Božskému vyhýbat. Bývá vždy vynikající inspirací do života.

Žárlivec

Nemusíte dlouho hledat, abyste na Žárlivce narazila. Je jich opravdu hodně. Působí jako sebevědomý a usměvavý chlapec nebo muž, který umí velmi dobře naslouchat. To primárně z toho důvodu, aby v budoucnu, kdykoliv řeknete něco, co na 100 % nesouhlasí s tím, co jste už někdy v minulosti řekla, mohl použít proti vám. Nezřídka kdy má problém s trávením vašeho volného času, pokud on není v jeho programu také začleněn. Pokládá vám lepší otázky, než Columbo při vyšetřování a taky si často kape oční kapky z toho, jak neustále šilhá na displej vašeho telefonu, kdykoliv vám někdo napíše. V případě, že se mu nepodaří dostat se do vašeho laptopu nebo mobilu, pohádá se s vámi tak silně, až budete mít potřebu přiznat, že v 15 letech jste se líbala s Radkem, i když jste se den předtím v kině držela za ruku s Mirkem. Žárlivce užírá jeho vlastní nedůvěra, že ho může mít někdo vůbec rád. Pokud si to neuvědomí a nezačne chodit na psychoterapie, nezmění se vůbec nic.

TIP: Existují různé levely Žárlivců. I ty mírnější vás nakonec mohu silně vyčerpat.

Záletník

Lehce hypersexuální typ, který v pubertě vystřídal spousty holek, díval a stále se dívá doma na porno, kde objevil řadu svých méně i více perverzních sexuálních představ. Sex je pro něj ve vztahu alfa a omega. Začátky se Záletníkem bývají plné vášnivých explozí a chemií prostupujících sexuálních zážitků. Právě proto, že sex s ním je tak úžasný, domníváte se, že je to ten pravý. Jste s ním uvolněná, bez komplexů, zažíváte první orgasmy (a to i přesto, že jste si myslela, že už jste je prožila), milujete ho a chcete s ním trávit všechny minuty na světě. Do vztahu oba skáčete po hlavě, stěhujete se k sobě po pár týdnech nebo měsících, vše je spontánní a opravdové, a to do doby, než mu zevšedníte nebo než ho poznáte také v tom lidském světle. To znamená, než se na něj přestanete dívat jako na svého Armanda z telenovely, ale jako na lidskou bytost. A to Záletník nesnese. Často také proto, že Záletníci bývají sebestřední a narcističtí, nebo mají jednoduše strach ze závazků. Můžete to vydržet do doby, než přijdete o poslední zbytky vaší důstojnosti a sebelásky, nebo do chvíle, než vám přinese domů jednu z nepříjemných pohlavních nemocí.

TIP: Poznáte ho tak, že už na začátku vztahu víte minimálně o 3 dalších ženách, se kterými se vyspal.

Nemluvka

Vlastnosti Nemluvky mívá většina můžu v různé formě. Na rozdíl však od pravého Nemluvky, s tím můžete alespoň částečně pracovat. Nemluvkové se vyznačují neschopností mluvit o vážných nebo emočních věcech, a to ať už se to týká problémů ve vztahu, v práci, nevyřešených křivd z minulosti nebo jiných vzpomínek, které se jich citově dotkly. S Nemluvkou je velmi těžké vézt konverzace o nepříjemných tématech. Většinou se zavřou do sebe a následně do jiné místnosti, kde dělají zcela nezajímavé věci. Naopak se umí bavit a užívat si bezstarostných chvil, mají spoustu koníčků, které jim dokážou sebrat hodiny, dny nebo týdny času, aby se od tough issues dokázali přenést co nejsnadněji, nejrychleji a na co možná nejdelší dobu pryč. Pokud jste podobného založení jako Nemluvka, můžete spolu promlčet spousty krásných chvil a dlouhých let. Pokud však potřebujete o věcech mluvit, žádáte vysvětlení a chcete pochopit, proč se věci dějí a co si o tom myslí váš protějšek, lze velmi brzy očekávat, že se zoufáním Nemluvku opustíte.

TIP: Nemluvkové nás mohou naučit, že ne o všech věcech je třeba hovořit. Samozřejmě, vztah je o komunikaci. Jen některá témata opravdu lze přejít a není potřeba se do nich nijak dál zamotávat. Některá nedorozumění umí sama od sebe jednoduše odeznít ze vztahového ovzduší.

Jak jsem již zmínila na začátku, nevydařené vztahy nás učí a posouvají dál. Jen díky nim můžeme pochopit a uvědomit si, co je vlastně to, co hledáme a jak tomu, abychom to našli, můžeme jít naproti. Skrze vztahy poznáváme i samu sebe. Naše slabá místa, a naopak ta silná. Probouzejí v nás odvahu, plány, lásku a porozumnění.

Co se týče toho pravého, je mi líto, ale nemůžu vám ho popsat do detailu. Pro každou z nás, je to samozřejmě někdo jiný. Dokonce se může stát, že ho najdete třeba i v Mamánkovi, Gamblerovi nebo Nemluvce. Dlužno podotknout, že tím pravým se náš partner stává v průběhu celého vašeho společného vztahu. Nejen tím, jak se chová a co říká, ale i tím, jak se chováme ve vztahu my a jak se ten druhý člověk vedle nás cítí. Častokrát vlastně jak mu my sami umožníme, aby se vedle nás cítil. Jedno znamení ale přeci jen můžu prozradit. Je velká pravděpodobnost, že je to On, pokud vedle něj dokážete být sama sebou.