Máš účet a chceš se přihlásit?

Český průzkum zjistil, jak děti využívají internet. Dominuje YouTube, dospělí mají obavy z TikToku

Nejnovější výzkum, pod záštitou organizace E-bezpečí a ve spolupráci s Vítem Klusákem (režisér kontroverzního dokumentu ‚V síti‘), má výsledky. Průzkum apeluje na obezřetnost rodičů a lepší informovanost svých dětí v souvislosti s virtuálním nebezpečím.

V souvislosti s dokumentárním filmem ‚V síti‘, byl dokončen průzkum organizace E-bezpečí, jenž se zabývá bezpečím v digitálním světě, primárně pro děti a mladistvé.

11. června 2019 proběhla v Praze tisková konference, kde byl přítomen Kamil Kopecký (Univerzita Palackého, Olomouc), Vít Klusák (režisér; V síti) a Marie Mališková (02; generální partner E-bezpečí).

Představili zde výsledky několikaletého výzkumu, ve kterém zjišťovali chování dětí na internetu.

YouTube, Messenger, Instagram

YouTube stále dominuje na první pozici. Kopecký zmiňuje obrovské množství materiálu, jenž si děti mohou právě na YouTube dohledat, a to včetně agresivního obsahu, jakým jsou například záběry z jatek apod. Děti a mladiství vyhledávají nejčastěji videa s výzvami, které účastníci na záběrech plní. Jedná se jak o pozitivní a zábavné formy plnění úkolů, tak o ty negativní, které mnohdy končí asistencí lékařské služby. Dále aktivně sledují herní videa a pranky.

Jednou z mála pozitivních zpráv celého výzkumu je fakt, že 20% dětí vyhledává na YouTube videa s vzdělávacím obsahem. Pomáhá tomu i skutečnost, že školy aktivně do své výuky zapojují tablety, notebooky a jiná média, jenž umožňují přístup na internet.

Facebook zaznamenal viditelný pokles. Mladiství uživatelé přecházejí na jiné platformy. V komunikaci zůstává na špičce Messenger a WhatsApp. Instagram se za velmi krátkou dobu dostal mezi první příčky, avšak nejobávanější aplikací z pohledu výzkumného týmu se jeví TikTok.

Tancuj

TikTok je relativně mladá aplikace, za to si získala po celém světě velkou oblibu, a to především u dětí od 10 – 13 let. Krátká taneční videa, která děti sdílí, může kdokoliv zobrazovat a komentovat bez omezení. Režisér Klusák zmiňuje, že se v platformě objevuje značné množství kyberšikany. Děti se navzájem urážejí, jsou tím pádem virtuálně agresivní a hodnotí jak jeden druhého, tak i sami sebe.

Členové organizace E-bezpečí, režisér Klusák a Marie Mališková, v průběhu prezentace výsledků, zdůrazňovali význam komunikace mezi dětmi a jejich rodiči. Podle jejich názoru, rodiče stále podceňují nebezpečí, které ve virtuálním světě panuje a vyzývá je k vyšší obezřetnosti a především správné informovanosti vlastních dětí.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více