Máš účet a chceš se přihlásit?

Jak mít větší radost z práce? Položte si 3 sebekoučovací otázky

V práci trávíme podstatnou část našich životů. I proto má obrovský vliv na naši celkovou náladu a spokojenost. Pokud z vaší práce nečerpáte žádné potěšení, nejspíš váháte, jestli zůstat nebo odejít. Generace našich rodičů a prarodičů možná stále žije v přesvědčení, že pracujeme především kvůli penězům. Dnešní realita je ale jiná a nabízí spoustu možností. Než se rozhodnete pro změnu, zamyslete se nad tím, co od zaměstnání očekáváte, a co vám přináší radost. Na co se soustředit, abychom byli v pracovním životě spokojenější?

Radost z práce jako priorita

Megan Dalla-Camina, australská koučka a zakladatelka organizace Women Rising, byla překvapena během rozhovorů se svými klientkami. Zjistila, že mnoho z nich vůbec nepřemýšlí nad tím, jestli ve svém pracovním životě prožívají radost. Nastavit si pocit radosti jako jednu z hlavních priorit  i v pracovním životě je nesmírně důležité pro celkový pocit štěstí a pohody. Tento krok lze vnímat jako jeden z projevů péče o sebe,“ vysvětluje nezbytnost vnitřní motivace. 

Jak na to? V prvním kroku doporučuje zamyslet se nad tím, co by se stalo, pokud bychom se v práci řídili pocitem radosti. Kam by nás zavedl? Zůstali bychom na stejném místě? Ve druhém kroku dala dohromady 6 praktických tipů, jak radost do života začlenit. I když jde o známé principy, stojí za to si je připomenout. Koneckonců platí pro pracovní i osobní život:

 • Najděte svou vášeň
 • Využívejte silné stránky
 • Myslete pozitivně
 • Nastavte si splnitelné cíle
 • Nezapomínejte na work-life balance
 • Udržujte pozitivní vztahy
Dělejte, co milujete – nebo ne?

Co vás v životě nejvíc baví, při čem zapomínáte na existenci okolního světa? Ne každý má to štěstí, že je jeho povolání zároveň koníčkem. Zkuste ale najít i ve své práci něco, co vás těší. Druhou možností je věnovat se své vášni po malých krůčcích ve volném čase a vyzkoušet si, jestli by nadšení přetrvalo, pokud by se stala vaší pracovní náplní.

Víc uspokojení vám přinese i využívání silných stránek. Nejen že vám jdou činnosti víc od ruky, ale také vás nabíjí energií. I vědecké studie dokazují, že lidé, kteří rozvíjí své silné stránky, se cítí šťastnější a trpí nižší mírou stresu. Máte možnost na své pozici přednosti uplatnit? A pokud ne, dalo by se to změnit?

Mít kolem sebe správné lidi

Vaše vnitřní nastavení a způsob, jakým o věcech přemýšlíte, zásadně ovlivňují i postoj k práci. Proto se vyplatí pracovat na pozitivním myšlení. Renomovaný český psychiatr Radkin Honzák mluví v knize Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření o radosti jako o jedné z prevencí tzv. burnoutu. Zaměřte se na to, za co jste vděční, místo abyste se utápěli v tom negativním či rutinním. Někdy postačí maličkost jako vyřešení odkládaného úkolu nebo povzbuzení od kolegy. Právě lidé, se kterými pracujete, mají velký vliv na to, jak se v práci cítíme – kolegové, nadřízení i klienty. Důležitá je spolupráce a podpora. Že to není ve vašem případě zrovna ideální? Zkuste být hybatelem změny vy. Buďte nápomocní, naslouchejte, nepomlouvejte. Uvidíte, že se vám to vrátí. 

 „Velmi často z různých stran uslyšíte, že vás vaše práce má hlavně bavit. Ale je to pořád jenom práce a i člověk, který má skvělé zaměstnání, je z ní občas naštvaný nebo ho prostě nebaví. Já stavím štěstí ve své práci na dvou hlavních principech: První je, že mi moje práce musí dávat smysl. To znamená dělat něco smysluplného, v čem vidím přidanou hodnotu. Druhým faktorem jsou kolegové. S lidmi v práci trávíme většinu všedních dnů a mít super partu nebo aspoň jednoho důvěrného kolegu je pro naši psychiku moc důležité. Ten vás totiž podrží ve dnech, kdy to s tou prací nebude úplně růžové,” prozrazuje Andrea Voříšková, která na svém instagramovém profilu andy.fitfab přináší užitečné tipy, jak se cítit lépe v každodenním životě. Je mj. zakladatelkou Brainee akademie, programu o duševním zdraví.

Nevíte, jak dál? Zkuste sebekoučink

Cítíte, že nejste v práci spokojení a toužíte po změně? Nápomocné mohou být různé sebekoučovací otázky. O tipy, jak k nim přistupovat, se s námi podělila koučka, lektorka a arteterapeutka Petra Podzimková. Sama byla na pozici, ve které neviděla smysl a dobře ví, jak ubíjející taková situace může být. Co radí, pokud se chcete posunout dál a zatím se necítíte na konzultaci s odborníkem?

 • Vyhodnoťte, jak se v práci cítíte a co od ní potřebujete. Vezměte si tužku a papír a napište si, co si přejete. Jak se chcete cítit? Co by se mělo stát, aby pro vás práce byla naplňující a dávala vám smysl? Můžete postupovat po otázkách, nebo napsat esej na téma povolání mých snů. Nebojte se snít ve velkém, protože jde i o důležitý prvek v celkovém pocitu smysluplnosti života.
 • Co vám brání dosáhnout cílového stavu? Pokud si ujasníte, jaký je váš cíl, pokračujte v pokládání otázek. Zeptejte se sami sebe: „Proč to nemám?“ Vypište vše, co vás napadá. Proč takovou práci nemáte, proč se v ní takto necítíte. Můžete objevit věci, kterými si sami ve své hlavě bráníte. 
 • Jak to změnit? Zeptejte se sami sebe, co udělat, abyste svého cíle, své vysněné práce, dosáhli. Co změnit, ať už vnitřně nebo zvnějšku. Jaké kroky vás mohou dovést k vaší ideální smysluplné práci? 

„Důležité je uvědomit si, že máme život ve svých rukou a můžeme ovlivnit, s jakými pocity do práce chodíme nebo co si z ní odnášíme. Případně si můžeme uvědomit i to, že není nutné trávit čas na místě, které nám bere energii a nadšení. Je to jen a jen naše volba. Velký krok pak často je dovolit si změnu”, upřesňuje Petra Podzimková, která se svými klienty řeší mj. i změny v pracovním životě. 

Kde čerpat další inspiraci?
 • Seth Godin – Smysluplná práce
 • Tomáš Hajzler – Peníze, nebo život? 
 • Marie Kondo – Radost z práce. Uspořádejte si svůj profesní život
 • Oliver Burkeman – Čtyři tisíce týdnů: Time management pro smrtelníky
 • Radkin Honzák – Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření

Použité zdroje:

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více