Máš účet a chceš se přihlásit?

Proč lidé, kteří hodně cestují, zvládají životní výzvy a překážky snadněji

Ztráta pasu, zpožděný let, zmeškaný vlak, zapomenutý batoh, ošizení pouličním prodejcem, nemoc na cestách. To všechno jsou drobné (no někdy trochu větší) výzvy, které cestovatelé běžně řeší. Když se mi osobně na cestách něco zkomplikuje, snažím se situaci brát vždy jako takovou malou výzvu a přípravu na mnohem složitější okamžiky, které mě v životě mohou potkat. A funguje to! Situace pro mnohé lidi velmi stresující, mě pramálo rozhodí. Často si při nich vybavím, některou svou cestovatelskou zkušenost, a ještě se pousměji.

Ale pozor nebudeme mluvit o těch perfektně naplánovaných cestách, které vedou do hotelů ověnčených hvězdičkami a každý plánovaný výlet je zcela v rukou zkušené průvodkyně. Budeme mluvit o těch výpravách, které si naplánujeme sami. O těch cestách, které vedou za dobrodružstvím třeba i přes půl světa a spoléháme na nich hlavně na sebe! Právě ty nás dokážou „zocelit“.

Přiměřená míra nepohodlí nás posouvá dále

V posledních letech se z našeho života vytratilo veškeré fyzické nepohodlí. Spíme na certifikovaných matracích, teplota vzduchu v našem bytě je konstantní, přesunujeme se pohodlně auty. Právě cestování přináší zdravou míru nepohodlí, která pomůže našem tělu dostat se opět do formy. Otravně dlouhý noční let, vysoké nebo naopak nízké teploty, nemožnost nasytit se přesně v ten moment, kdy to naše tělo vyžaduje, nebo třeba více pohybu.

Zkuste proto někdy i vy opustit zázemí domova nebo perfektní organizaci cestovních kanceláří a vydejte se za hranice komfortu. Přespěte ve stanu, okoupejte se v ledovém alpském jezeře, vstaňte na dovolené dříve a zajděte se podívat na výhod slunce, po večeři se běžte proběhnout. Vybočte ze svých stereotypů, vystavte se větší fyzické aktivitě. Vaše tělo vám za to poděkuje a přiměřený fyzický stres vás posunou psychicky a zlepší vaše zdraví.

Cestování nás učí flexibilitě a přizpůsobivosti

Mnoho z nás chce mít všechno perfektně naplánováno do posledního detailu, ale stejně jako nenaplánujete život, tak většinou nenaplánujete ani své cesty. Vnější faktory, které nedokážete ovlivnit, se postarají o nečekaná překvapení. Indický vlak má 10 hodin zpoždění (ano, opravdu 10 HODIN), v guethousu na vaši rezervaci zapomněli a mají plno, nestihnete letadlo, protože uprostřed Káthmándú je taková dopravní zácpa, že jste si dali příliš malou časovou rezervu.

Všechny ty nenadálé situace je potřeba přijmout a nějak se s nimi poprat, což většinou vyžaduje vystoupení z komfortní zóny. Hledání náhradního hotelu pozdě v noci uprostřed neznámého města nebo náročná a zdlouhavá komunikace s paní za přepážkou na indickém nádraží je něco, co jste možná nikdy zažít nechtěli, ale věřte mi, že právě tohle vás do života naučí rozhodně nejvíce.

Cestování poukazuje na věci, které jsou opravdu důležité

Velmi často vzpomínám na okamžik, kdy s celou rodinou pečeme nad ohněm brambory uprostřed jednoho opuštěného národního parku v Estonsku. Pomalu zapadá slunce, my chytáme jeho poslední zlaté paprsky a s dcerou se cpeme horkými brambory. Ruce si umyjeme v nedalekém potůčku a uleháme do našeho malého stanu, kde si všichni dlouho povídáme, než usneme. V takových okamžicích celou mou duši zalije neskutečný vnitřní klid a hluboké uvědomění si toho, na čem mi v životě záleží.

Právě na cestách mám vždy možnost své myšlenky zastavit, hezky si je uspořádat a pochopit, co má v mém životě zásadní význam. V každodenním shonu často nemáme čas si pod tíhou problému v poklidu popovídat s našimi dětmi, vychutnat si ranní paprsky slunce nebo si dlouze usrkávat šálek kávy. Na cestách je to vše dovoleno. Když pak před vás v životě vstoupí nějaký zásadní, třeba pracovní či finanční problém, dokážete si to velmi snadno v hlavě uspořádat a víte, že to není zase tak zlé a důležité, jak se to na první pohled může jevit.

Budete schopnější v organizaci

Zkuste si naplánovat celou cestu od A do Z. Zamluvte letenky za nejlepší cenu, nezapomeňte na online check in, zarezervujte si auto odpovídající velikosti nebo zarezervujte jízdenky místní hromadné dopravy. Pak nezapomeňte na ubytování, naplánujte si místa, která chcete navštívit, některé možná budou potřebovat rezervaci vstupného. Někdy se k tomu přidá nákup jízdenky na trajekt, povinná očkování a v současnosti i složité podmínky okolo pandemické situace. Ano opravdu toho není málo.

Pokud zvládnete s přehledem naplánovat delší zahraniční cestu třeba i mimo Evropu pro celou rodinu či i skupinku kamarádů, tak si troufám říct, že jste na tom organizačně dost dobře a promítne se to i do pracovních výkonů, studijních schopností nebo třeba při zakládání vlastního podnikání.

Uvědomíte si vlastní blahobyt

Kdyby se každičký Čech podíval alespoň na pár dní do některé ze zemí třetího světa, dost možná by se u nás žilo mnohem lépe. Nikdy nezapomenu na děti ve slumu v Kalkatě, bambusová obydlí na kambodžském venkově nebo prostý život kyrgyzských pastevců v jurtách. Až na těchto místech jsem si uvědomila, jakou výsadu mám jako člověk narozený v Evropě. A právě po návratech z podobných míst si vážím své vysoké postele s bílým damaškovým povlečením, myčky v kuchyni, pračky v koupelně, knížek v knihovně.

Zároveň si ale přivážím uvědomění vlastní nicotnosti. Problémy, které prožívám, jsou v kontrastu k těm miliardám jiných životů ve zcela odlišných podmínkách naprosto bezvýznamné, zbytečné a často jim věnuji zbytečnou pozornost.

Takže cestujte, tak často jak jen to bude možné! Přinese vám to nejen zážitky, ale i nadhled a zkušenosti!

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více