Máš účet a chceš se přihlásit?

Neplaťte za kurzy osobního rozvoje a začněte konečně růst

Motivace, osobní rozvoj, úspěch, bohatství, efektivní režim, konec prokrastinace, výstup z komfortní zóny a další velká spousta lákavých příslibů a návodů na to, jak žít svůj život jinak a především lépe. Jak rozeznat novodobé šarlatány osobního rozvoje od skutečně inspirativních osobností?

K lepšímu životu

Bezpečně existuje mnoho uvědomělých a zkušených lidí, kteří se rozhodli veřejně na přednáškách, ve svých knihách a společenských setkání inspirovat ostatní lidi ke spokojenějšímu životu.

Tito „lektoři“ vám často vysvětlí zákonitosti správně fungujícího metabolismu (kvalitní spánek, dýchání, reakce těla ve stresových reakcí atp.) a předají vám svojí zkušenost a filosofii, která jim v životě funguje a pomáhá. Na straně druhé najdeme spoustu novodobých šarlatánů, kteří plácají nesmysly a tahají z vás tisíce až desetitisíce korun za to, že vás dovedou k osvícení. Slibují, že za zhruba 1 – 5 dní odblokují všechny vaše křivdy z minulosti a celkově vám změní život, protože vám řeknou něco, co vás během 24 hodin obrátí o 180°. Najednou všechno pochopíte a začnete žít život jako nový a hlavně lepší člověk. Kéž by. Nebo možná – díkybohu, že tomu tak není.

Na první pohled se zdá, že tyto dvě skupiny jsou k nerozeznání. Ovšem při zpozornění si můžete všimnout viditelného rozdílu. Rozdělme je do dvou skupin, a těm prvním říkejme mentoři a těm druhým – šarlatáni. Mentoři velmi dobře vědí, že svou pravdu a filozofii do nikoho “nenahustí”. Vědí, že cestu k životnímu postoji nebo přístupu si člověk musí najít a ozkoušet sám. A proto to jediné, o co se budou snažit, je vás inspirovat.

Vědí, že je čistě na vás, jak naložíte se svým životem. Budou se však horlivě snažit, aby jejich názory nebo zkušenosti ve vás rezonovaly pokud možno co nejsilněji. Zároveň si uvědomují, že pro každého je cesta ke spokojenosti odlišná a že to, co funguje u nich neznamená, že bude fungovat u vás. Tento účel se bude odrážet i v odměně za to, že si je přijdete poslechnout do sálu nebo kamkoliv jinam. Výsledkem bude co možná nejnižší cena. Často se takové přednášky pohybují okolo 100 – 300 korun českých. Nedostanete u vstupu ani 3 publikace, ani skleničku prosecca nebo slevový kupón na nový audiokurz.

Takoví lidé si totiž jsou vědomi toho, že rozvoj a vývoj ze zkušeností nastává v tichu a velmi často v těžkých krizích. A na to není potřeba se spojit s ostatními, ale se sebou samým. Proto to jediné, co vám mohou předat, je inspirace. Nečekejte, že si odnesete zápisky s postupem, jak si uvařit úspěšný a spokojený život. Zapomeňte jednou provždy na to, že úspěch a osobní rozvoj je nová disciplína pokrokového století. 

Dlouhodobě zastávám názor, že v nás všech přežívá podvědomě setrvačnost ze školských let a výchovy rodičů, kdy to, co jsme neuměli, nás pokaždé musel někdo naučit. Tomuhle vzorci nepomáhá ani fakt, že se na nás ze všech stran neustále valí lavina nabídky všeho, co nemáme nebo věcí, které bychom podle reklam a sloganů měli chtít mít. Dovolte mi, abych vám představila pár věcí, které už umíte, nebo pro ně máte minimálně předpoklady a dispozice. Rozlučte se s představou, že jste tělesná schránka s mozkem pro ukládání vzpomínek a vědomostí a že existuje obří část ve vás, která je plná talentu, inteligence, charakteru, temperamentu a intuice.

  1. Poznám, když mě něco zaujme a baví
  2. Vím, co mi je nepříjemné a co naopak příjemné
  3. Poznám, se kterými lidmi se cítím dobře a se kterými ne
  4. Poznám, když jsem unavená a kdy mám dostatek energie
  5. Vím, kdy mám hlad
  6. Poznám, když mi je smutno, kdy cítím radost a kdy vztek

Možná vás napadají další věci, které zde nejsou zmíněny. Všechny pocity, dovednosti nebo znalosti pocházejí z jednoho místa, kam žádné jiné oko, než to vaše vnitřní, nedohlédne. Řeč je o vašem nitru, o vaší duši. Pokud jste si této části ve vás ještě zatím příliš nevšímali, můžete si ji představit jako velké proměnlivé klubko energie, které vám každou vteřinou posílá signály o tom, jak na to, co děláte tam venku, reagujete uvnitř. Když do vás někdo omylem venku strčí, uvnitř se leknete, možná se naštvete. Když se vám za to ten dotyčný omluví, ve vašem nitru to může vyvolat pocity příjemnější. Když odpočíváte, koule energie je v klidu. Když se zamilujete, vaše vnitřní klubko se roztočí a pumpuje přívaly euforické radosti. Když vám někdo nadává, klubko se stahuje nebo naopak produkuje vztek a vám to může dát najevo, například ve formě stresu. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.

Drtivá většina všeho, co ze všeho nejvíce potřebujete ke svému osobnímu rozvoji, je ukrytá právě tam – v proměnlivém klubku, které je uvnitř každého z nás. Pokud se s ním spojíte a naučíte se s ním komunikovat, časem poznáte, jakým způsobem, a kdy reagujete na podněty zvenčí. Pokud se začnete o vaše vnitřní prostředí zajímat, garantuji vám, že se dozvíte tolik informací, že budete mít ze začátku co dělat, abyste všechny rozeznaly. A to je tou prací na sobě samém. Naučit se porozumět našemu vnitřnímu prostředí. Pokud k němu totiž budeme vlídní, můžeme začít měnit to, co mu nedělá dobře a podporovat to, co mu lahodí. Postupně pocítíte, že některé drobné nebo větší úzkosti slábnou nebo dokonce mizí. Pokud se rozhodnete skutečně pracovat na své spokojenosti, připravte se, že budete potřebovat trpělivost, klid, sebelásku a soucit. Pokud na mechanismus přijdete, budete se každý den cítit o něco lépe, než ten předchozí.

Jak jsem už zmínila, pozornost a energie věnovaná osobnímu rozvoji by měla být směřována především dovnitř. Pokud si umanete, že budete hledat venku to, co vás posune dál, budete pořád na opačné straně skutečného hledání. Komunikujte více sami se sebou a méně věnujte pozornost tomu, kdo vám co říká. Nepodléhejte pocitu, že to bude snadné, ale nebojte se, že vás čeká dřina. Prodýchávejte těžké momenty, neprotestujte minulosti a nesnažte se vyhnout vzteku nebo smutku. To všechno jsou totiž indicie k pochopení toho, jak vaše vlastní klubko funguje. A abyste ho mohli rozmotat, je zapotřebí najít konec, abyste se dostali na začátek. Je to jediná cesta pro poznání sebe samého a také ta jediná k rozvoji osobnosti a hlavně ke šťastněji prožitému životu.

Jak přistupujeme ke svému vnitřnímu prostředí, úzce souvisí se sebedůvěrou. Pokud si uvědomíte, že to, co může zlepšit váš život nepotřebujete od nikoho jiného získat, ale že si to celou dobu, po celý svůj život nosíte stále při sobě, získáte pocit obrovského uspokojení, moci a síly nad svým vlastním jednáním. Kam nyní upřete svou pozornost a jaký okamžik budete chtít prožít příště?

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více