Máš účet a chceš se přihlásit?

Jeď dál aneb když dojdou nápady

Rádi vymýšlíte neotřelá řešení a nové věci? Nebo je tahle schopnost součástí vaší práce? Báli jste se někdy, že se kreativně ztratíte? Že jednoho dne prostě přestanete tvořit? Jak si udržet zdravý postoj k tvorbě a zajistit příval nových nápadů se dozvíte v knize: Jeď dál od Austina Kleona, a také v našem dnešním článku. Deset kapitol a deset rad k lepší a konstantnější tvorbě. Tady jsou některé z nich.

Opakovat každý den 

Aneb zůstaňte u své kreativní práce ať se děje cokoliv. Kleon tvrdí, že nad svými životy máme velice málo kontroly, ale to, co můžeme ovlivnit je, jakým způsobem trávíme svůj čas a čím ho vyplníme. Nejlepší cestou je dělat každý den, třeba jen chvíli, naplno to, co máme rádi. Protože když ne teď, tak kdy?

Vybudujte si posvátné místo

Pro člověka, jakožto tvůrce, je velice zásadní, kde tvoří.  Najděte si své posvátné místo, kde je vám příjemně, kde se odpojíte úplně od všeho. Nastavíte si režim letadlo a začnete se věnovat vaší kreativní vášni. Místo, kde jste pouze vy a vaše mysl, myšlenky a nakonec i vaše tvorba.

Na tomto místě shromážděte věci, které máte rádi, které vám připomínají něco dobrého nebo jsou pro vás inspirací. Mohou vám napomoci k nápadům a k jejich realizaci. Zkuste vypozorovat, co vám v životě navozuje kreativní náladu. Je to nějaký specifický druh hudby? Barva? Vůně? Zahrňte je do svého interiéru.

Vytvářejte dary

Velice účinným nástrojem jak začít, když nevíte, jak na to, je tvořit díla pro své nejbližší. Pro lidi, na kterých vám záleží. Rádi malujete? Namalujte jim obrázek. Rádi píšete? Napište jim dopis. A tak dále a dále. Zaleje vás pocit štěstí a naplnění, jelikož v jednu a tu samou chvíli vytváříte něco krásného a ještě tím obdarováváte někoho, koho na kom vám záleží.

U darů v podobě umění se skrývá také jeden veliký bonus pro tvůrce. Jeho umění získá okamžité a opravdové ocenění. Nemusíte čekat, jestli se někomu zalíbí, jelikož to se stává v momentě, kdy ho darujete. Pokud si tedy nejste jisti svou tvorbou, nebo jednoduše toužíte po podpoře a nějakém osobním úspěchu, tohle je přesně to, co byste měli udělat.

Obyčejné + více pozornosti = výjimečné 

“K tomu, abyste tvořili neobyčejná díla, není nutné žít neobyčejný život. Vše, co k neobyčejnému umění potřebujete, můžete najít ve svém každodenním životě. “ říká Kleon ve své knize. Tvorba umění spočívá v pozorování věcí a přisuzování jim určitou pozornost. Spousta umělců brala inspiraci nebo dovednosti ze svého zaměstnání, které vykonávali přes den. Nebo si všimli něčeho pěkného, něčeho všedního a přetvořili to v něco neobyčejného, na dílo s odkazem, skrytým významem.

Proto, abyste si mohli všímat krásných věcí kolem vás je potřeba zpomalit. Zastavit v určitých okamžicích. Na krásných věcech totiž nejsou přilepené červené vykřičníky, abyste si umění všimli i ve velkých rychlostech.

Pobijte umělecké netvory

Kleon tvrdí, že umění by vždy mělo být prospěšné a pro někoho dobré. Umění, které vytváříte ovlivňuje život váš i životy lidí kolem vás. Lehce se může stát, že vaše tvorba začne váš život negativně ovlivňovat nebo jej sunout špatným směrem. Je velice důležité takovou tvorbu přestat dělat. Umění má být zábavný proces, který skýtá štěstí tvůrce i diváka.Pokud se tedy cítíte, že se ubíráte špatným směrem a ještě se u toho necítíte dobře, směr změňte.

Je dovoleno měnit názor

S tím souvisí i další bod. Každý z nás v životě dospěje k bodu, kdy zjistí, že věci, které považoval za dobré, tak dobré nejsou, nebo i naopak. V životě kreativního člověka je proces měnění názoru na věci velice důležitým. Je totiž hybnou silou nových projektů. Přiznat si, že se vám něco už nelíbí a něco zase ano je občas sice těžké, ale pro vaši tvorbu naprosto nutné.

Pokud jste si vším naprosto jistí, znamená to, že se bojíte chybovat. Jistota se tedy stává překážkou v objevování. Nebojte se říkat nevím, buďte zvídaví a mějte chuť učit se. Jak jinak načerpat novou inspiraci, než skrze všímavost a zvědavost?

Démoni nesnášejí čerstvý vzduch

Hodně důležitý je podle Kleona také pobyt na čerstvém vzduchu. Sám každý den chodí se svojí ženou na dlouhé procházky. Čerstvý vzduch a příroda kolem vás působí přímo zázračně. Vaše mysl se uklidní a získá nové podněty pro nadcházející umění. Pesimistické myšlenky o tom, že to, co děláte, je na nic, zmizí. Rozplynou se pochybnosti i špatná nálada. Pobyt venku je podle Kleona velice zásadní aktivitou napomáhající k lepší a svěžejší tvorbě, k lepšímu a svěžejšímu životu jako takovému.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více