Nová aplikace se vyvíjela v Brně. Na myšlenku přišli 3 studenti z Vysokého učení technického. Platforma má za cíl pomáhat lidem v situacích jako jsou stavy deprese, úzkosti, záchvaty paniky, ale také při sebevražedných myšlenkách.
Za aplikací “Nepanikař”, která v tuzemsku nemá obdoby, stojí Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. Všichni jsou studenty VUT v Brně. Aplikace je k dispozici jak pro platformu Android tak i pro iOS.
Při otevření aplikace vám hlavní stránka nabídne čtyři situační moduly, které se mohou u lidí vyskytnout — deprese, úzkost a panika, chci si ublížit a myšlenky na sebevraždu. Pátým odkazem jsou kontakty na odbornou pomoc v případě nouze.
Zvolíme-li otevření modulu ‚Deprese‘ aplikace nabízí možnosti ‚Co mi může pomoci‘, ‚Plánování aktivit‘ nebo ‚Co mě potěšilo‘. V posledních dvou možnostech nalezneme prostor pro vlastní myšlenky a poznámky. Je zde také návod na dechová cvičení. U modulu ‚Myšlenky na sebevraždu‘ si uživatel může zapsat důvody proč ne, ke kterým se lze opakovaně vracet, a mnoho dalšího.
V modulu ‚Kontakty na pomoc‘ nalezne uživatel telefonní čísla například na Linku bezpečí, Spondeu, Psychiatrickou léčebnu v Bohnicích či jiná krizová centra. Aplikace umožňuje chatovat, a to s Pražskou linkou důvěry a internetovými poradnami.
Aplikace má samozřejmě i svou facebookovou stránku, jenž naleznete pod názvem ‚aplikacenepanikar‚ a na Instagramu vyhledáte za pomocí titulu ‚mlceninenireseni‘.
V článku Vám přinášíme rozhovor s Veronikou Kamenskou, která stála za prvotní myšlenkou aplikace.
Veroniko, co je hlavním cílem aplikace „Nepanikař“?
Cílem je rychle dostupná první pomoc pro všechny. Primárně se soustředíme na mladší generaci, protože nezletilí mají daleko horší dostupnost odborné péče. Také se často o svých problémech bojí mluvit.
Podílela se na tvoření aplikace i odborná veřejnost?
Ano, v průběhu vzniku aplikace jsme naše kroky konzultovali s psychology, psychiatry, studenty psychologie, ale i s pacienty s duševním onemocněním.
Co bylo první iniciativou pro vytvoření aplikace, která v českém prostředí nemá obdoby?
Prvotní nápad vznikl v době, kdy u mě propuklo duševní onemocnění. Po dvou letech jsem založila projekt „Mlčení není řešení“, kde jsem se snažila informovat okolí z pozice člověka s duševním onemocněním a popřípadě pomáhat ostatním. V té době jsem si všimla, že žádná aplikace ani během těchto dvou let v češtině není a proto jsem se to rozhodla změnit. Obrátila jsem se na své dva kamarády, kteří mi pomohli s technickou stránkou věci.
Plánujete rozšíření nabídky modulů na hlavní stránce?
Uvažujeme o doplnění sekce poruch příjmů potravy nebo obsedantně kompulzivní poruchy. Zároveň uvnitř některých modulů plánujeme přidat další aktivity.
Jak vnímáte úspěch aplikace? Kolik uživatelů ji v České republice využívá?
Nikdo z týmu nečekal takový úspěch a jsme za to rádi. Aplikaci si stáhlo kolem 11.000 uživatelů a každým dnem toto číslo roste.
Plánujete i verzi pro zahraničí?
Ano, v současné době překládáme aplikaci do slovenštiny, angličtiny, němčiny, francouzštiny a polštiny.
Co byste vzkázala uživatelům aplikace?
Snažíme se, aby se aplikace šířila dál a pomohla co nejvíce lidem. Není důležité, kolikrát člověk spadne na dno, je důležité kolikrát se dokáže postavit na nohy. Naše aplikace se snaží být takovému člověku oporou.
Veronice Kamenské děkujeme za rozhovor a přejeme aplikaci a celému týmu Nepanikař! spousty úspěchů.