Máš účet a chceš se přihlásit?

Minulost a budoucnost neexistuje. Žijete v přítomnosti?

Nemusíte nutně každý den meditovat nebo se umět koncentrovat půl dne na padání podzimního listí, jak to dělají dnešní mindfulness koučové, abyste žili v přítomném okamžiku. Stačí jenom nežít v minulosti nebo budoucnosti. Možná si teď říkáte, že je to jasná věc. Nikdo přece nedokáže žít v minulosti nebo budoucnosti. Opak je ale pravdou. V našich hlavách totiž vězíme většinu času v utkvělých představách o tom, co by bylo kdyby nebo se přemítáme v dávno zašlých scénářích našich ukončených vztahů, těžkých časů nebo rozhodnutí, které si přejeme po letech stále zlomit.

Přítomnost je teď

Je těžké nepředstavovat si lepší budoucnost a ještě těžší je opustit silné zážitky z minulosti. Abyste však bděle žili dnešek, je třeba většinu myšlenek, které jednoduše nepatří do přítomnosti, nechat být. Není to přitom tak těžké, jen je potřeba si na přítomný mindset zvyknout. Kdykoliv se přistihnete, že za vaším pracovním stolem nebo za školní lavicí lavírujete nad tím, jak jednou budete úspěšní, štíhlí, milovaní nebo šťastní, zkoncentrujte se do nynějšího časoprostoru a ukotvete se tam, kde jste teď a tady. Nikde jinde totiž pro sebe nemůžete udělat tolik prospěšného, jako právě nyní.

Jako ona

Můj kamarád, který se už roky nedokáže dostat z truchlivého rozchodu, žije se svým vztahem dodnes. Podle toho, co měla jeho bývalá partnerka ráda, si vybírá nové známosti. Přesedlal na životní styl, který žila. Přestěhoval se do města, kde bydlí, přestal jíst maso, začal cvičit jógu, čte knihy o spiritualitě a seberozvoji. Můžete si říkat: “No tak to je skvělý. To mu může pomoci!” Rozhodně může, ale tahle jeho komplexní změna má za cíl jediné. Přiblížit se do minulosti a být Jí co nejvíce na blízku. Proto začíná být stále více zklamaný. Zjišťuje, že nové známosti nejsou jako Ona, že jóga je fajn, ale kardio člověku, jako je on, mu běhání nenahradí, a čím víc toho dělá jako Ona, tím víc je mu po ní smutno. 

Až budeme mít děti

Pro další příběh nejdu daleko. “Jednou to bude dobrý. Vezmeme se a budeme mít děti. Všechno se změní.” Slibuje si Eva od vztahu, ve kterém není šťastná. S přítelem jsou spolu 5 let a stále dokola řeší ty stejné trable. Přítel jí není oporou, v domácnosti jí nepomáhá, těžko spolu uzavírají kompromisy. Plánují svatbu a Eva sní o skvělém vztahu, v který se ten současný po sňatku promění. Přeci s dětmi to bude jiné. Přítel bude více doma, bude si s dětmi hrát a svojí rodinu bude konečně milovat. 

Kdyby se zapomnělo na minulost a nedokázali jsme fantazírovat a snít o budoucnosti, dostali bychom se do přítomnosti mnohem snadněji. Najednou bychom jasně viděli situace, ve kterých nám není dobře a možná si i snadněji dokázali odpovědět na otázku: “Co mám dělat, aby mi bylo lépe?” 

Denní snění

Přemítání o tom, co bylo a o tom, co by být mohlo, nás odpojuje od přítomnosti. Takovému stavu se říká “denní snění” nebo tzv. “disociační stav”. Myšlenky nám plují v jiném časoprostoru a my si v hlavě tvoříme jinou realitu, než jaká je ve skutečnosti. Tím se odpoutáváme od problémů a duševní prázdnoty, kterou bychom jinak museli v přítomnosti řešit.

Pravdou je, že všechna rozhodnutí, která jste kdysi udělali, jsou dnes pasé. Existuje však nynějšek, ve kterém můžete vytvořit nové skutky a nová rozhodnutí. Budoucnost se zcela vysnit nedá, je však užitečné tvořit si nové cíle a vize, které vás dokážou motivovat. Představovat si však jinou realitu podle našich tužeb je většinou jen únikem před neschopností ujmout se akce a celou věc fyzicky změnit, aby nám bylo teď a tady zase o něco lépe.

Dívej, padá listí

Pokud se vám bude chtít pobýt více času v přítomnosti a začnete žít častěji v syrovém dnešku, odměníte se lepší pamětí, koncentrací i lepšími vztahy. Výzkumy totiž potvrdili, že bytí v přítomnosti zlepšuje kromě paměti také schopnost empatie a obecnou životní spokojenost. Třeba se vám při změně myšlení nakonec podaří konečně i meditovat nebo se přistihnete, že se už půl hodiny jenom tak díváte, jak padá listí ze stromů.

Nezapomínejte přitom všem na fakt, že jsou ve vašem životě věci, které neovlivníte, ale za to existuje spoustu takových, se kterými můžete pohnout, kam se vám zlíbí.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více