Máš účet a chceš se přihlásit?

Harry a Meghan: láska v boji s Buckinghamským palácem

S příchodem minisérie Harry a Meghan, vysílané Netflixem na konci letošního roku, se očekával velký rozruch. Na vznešenou a mocnou monarchii, ke které miliardy fanoušků nejen z říše Commonwealthu vzhlíží, byly upřeny zraky diváků po celém světě. Podobně veřejně kompromitovaný vhled a zákulisní informace z bezprostřední blízkosti panovníků Buckinghamského paláce, zažila britská monarchie naposledy z úst dnes již zesnulé princezny Diany, která podobně jako Meghan mluvila o stalkingu, nesnesitelné šikaně ze strany novinářů, a s ní související psychické újmě a depresí, kterou trpěla.

Křehká palácová kultura

Ač bylo zřejmé, že pikantností a odhalení politických nebo osobních vztahů v paláci mohl Harry vyprávět ve více než v odvysílaných 6 hodinových dílech, oba manželé pojali celé natáčení velmi opatrně. Řada sdělení byla řečena zkraje, a nechala tak na divákovi, vytvořit si vlastní obraz o fungování palácové kultury. Přesto si minisérie dovolila nakřápnout křišťálovou kouli, ve které se po dlouhá desetiletí vznáší královská rodina a přidala k celé tradiční, okázalé a vzhlížené instituci kromě lidského a neformálního vhledu, také řadu aktuálních témat, jakými jsou feminismus, rasismus a autenticita.

Útěk do Ameriky

Princ Harry vyrůstající v panovnické rodině hovoří o zvyklostech a chování ve své rodině velmi inteligentně a vědomě. Je zřejmé, že váží každé slovo a neprozrazuje více, než je v kontextu potřeba. Přesto všechno působí velmi upřímně. Vliv z jeho studií na jedné z nejlepších škol, života v Jihoafrické republice a jeho královského původu, nedokáže ve svém projevu popřít. Přesto všechno je velmi uvolněný, přesvědčený a bdělý ve svém rozhodnutí, kdy společně se svou manželkou a synem opustil královskou rodinu, a především rodinu jako takovou.

Inspirováno Dianou

K čemu se série vrací průběžně, je tragická smrt princezny Diany, o které se veřejně ví, že trpěla kvůli neurvalému a běsnému chování novinářů nedostatkem soukromí, a kvůli čemuž nakonec také zemřela při autonehodě. Alespoň Harry je o tom přesvědčený. Lynč, který byl svolán na jeho manželku Meghan, mu tak mimo jiné vrátil vzpomínky na zesnulou matku. Jak říká v jednom z dílů, jako manžel musel chránit svoji rodinu.

Mocná britská média

Seriál je zásadní v jednom: do tradiční, mocné a formální instituce přinesl lidskost a aktuální témata. Rozbíjí pozlátko monarchie a vzkazuje jí, že ne vše, co bylo v toleranci před desítkami let, je tolerováno i nyní. Díky Harrymu je seriál autentický, upřímný a věrohodný. Přímo rozkrývá toxické spojení britské mocnosti s médii, které je absolutním klíčem pro ovlivnění veřejného mínění. Ukazuje druhý a mnohem špinavější rub mince, ze které jako nezúčastnění sledujeme dekády a dekády pouze naleštěný a blyštivý líc.

Nastolena vláda nové doby

Měnící se doba kladoucí důraz na osvětu v oblasti rovnosti napříč lidmi obecně a péči o duševní zdraví, dorazila už i do zkostnatělých struktur britské monarchie. Jestli minisérie na Netflixu ovlivní další vnímání královské rodiny nelze předpovídat. V některých lidech však může zasadit semínko kritického pohledu. Jednoznačně však ukázala, že i když jste princ nebo princezna, nemusíte souhlasit s životem, který pro vás vybrali vaši rodiče nebo společnost.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více