Většina z nás ráno vstane, vyčistí si zuby, nasnídá se, obleče a vyrazí na rutinní cestu do práce. V zaměstnání někdy více a někdy méně odvedeme požadovanou práci a po skončení pracovní doby se vracíme do svých bytů a domů za svou polovičkou, kočkou nebo dětmi a věnujeme se domácím povinnostem, odpočíváme, sportujeme, díváme se na Netflix nebo se chodíme bavit do barů a hospod.
Na autopilota
Náplň našich životů je u většiny z nás podobná. Nejvíce energie nám pohltí pracovní a další povinnosti a času, který nám zbyde na věci, které nám dělají radost je o poznání méně. Právě ostatní činnosti, kterým se věnujeme kvůli sobě jsou ty, které nám dobíjí tzv. mentální energii. Nebavíme se tu o tělesné energii, která se znovu načerpá přes noc, když spíme.
Známe to všichni. Pokud máme z něčeho radost, bavíme se, dozvíme se něco zajímavého nebo nás někdo nebo něco potěší, byť maličkostí, energie nám přibývá. A přesně na tomto principu mentální energie funguje. Proto je pro náš život nesmírně důležitá.
Burning out
Pokud dlouhodobě plníme pouze povinnosti a chybí nám v životě motor, který nám dobíjí baterky, tedy radost a zájem o nová poznání, hrozí nám vyhoření – únava a nechuť cokoliv dělat, byť jen drobné úkoly. Nutno podotknout, že lidé se z vyhoření dostávají týdny, měsíce a někteří i roky.
Chci práci, která mě baví
V posledním desetiletí zažil pracovní trh ve vyspělých státech nový proud – lidé chtějí práci, která je bude naplňovat a jež bude mít pro adepty smysl. Už nestačí jednoduše mít práci a vydělávat peníze. Pokud firmy chtějí dobré zaměstnance, kteří po zkušební době neodejdou jinam, musejí jim začít nabízet víc. Celkem běžně tedy poskytují svým zaměstnancům benefity, více dnů dovolených, sick days a podobně. Co se však ukazuje jako nejsilnějším poutem mezi firmou a zaměstnancem je zdravá firemní kultura, přátelský kolektiv, kvalitní produkt nebo služba a v neposlední řadě férové a lidské vedení ve firmě.
Obměna myšlení firem, které se dříve soustřeďovaly na ekonomický růst a zisk, vznikla potřeba přidat také péči o zaměstnance. Kromě toho, že se začal vyvažovat rozdíl mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem na lidštější úroveň, bylo docíleno také toho, že mentální energie je dobíjena už v samotném zaměstnání.
Čerpací stanice pro duši
Bylo by naivní si myslet, že práce nám bezpodmínečně musí dávat smysl. Pořád je to práce. A většina z nás práci potřebuje. Pokud tedy nejste zenový mnich nebo nepracujete pro společnost, která vyrábí ekologicky prospěšné výrobky a nejste na pozici, která rozvíjí na maximum váš vlastní potenciál, je na čase, abyste si ve svém volnu našli své vlastní dobíjecí perpetuum mobile.
Baví mě stavět mravenčí hotely
Vaše dobíjecí stanice může být cokoliv. Pro někoho to jsou knihy, pro jiného jízda na kole, studium cizích jazyků, programování, zpívání, psaní, jízda na koni, bowling, malování, práce se dřevem, komentování sportovních zápasů, fotografování, tanec nebo vaření.
Tělo potřebuje spánek, duše radost
Jakmile svoji čerpací pumpu najdete, poznáte to. Budete mít dobrý pocit, pocítíte příjemnou únavu, spokojenost, radost nebo dokonce euforii a vděčnost. Tím, že se věnujete čemukoliv, co vás baví, co vás nutí poznávat a zlepšovat se, kultivujete svou mysl a vaše mentální energie se dobíjí. Až se budete cítit zase unavení a ani dostatek spánku vám nepomůže, položte si otázku, zda je to skutečně vaše tělo, které si žádá odpočinek nebo jestli to není náhodou vaše duše, která potřebuje načerpat palivo ve své vlastní formě odpočinku.