Z teplé sprchy do teplého pokoje. Z teplého auta do teplé kanceláře. Všude kam se pohneme jsou teploty od 22 do 25 stupňů Celsia. Jak je pro člověka přínosné úmyslně podstupovat pobyt v nižších teplotách? Jak nám může zdánlivě obyčejná studená sprcha zlepšit duševní a fyzickou sílu? A kdo je nejotužilejším člověkem na světe?
„V chladu se póry zatáhnou a kůže je tak méně propustná pro případný útok bakterií, virů a jiných příčin nemocí.“
Iceman
Nizozemec Wim Hof je držitelem 26 světových rekordů. Známý je svou odolností vůči nízkým teplotám, díky které je schopen vystát extrémní chlad v kombinaci s vysokými nadmořskými výškami. Při svých výkonech nosívá často pouze kraťasy a sandály nebo krytou obuv.
„…je schopen vystát extrémní chlad v kombinaci s vysokými nadmořskými výškami.“
Hof nespočetně krát dokázal, jak může být otužování prospěšné pro tělo a mysl. Tento článek nemá za cíl vás přesvědčit, abyste začali chodit v žabkách po Kilimandžáru, ale abyste porozuměli tomu, proč je pro život člověka přínosné se záměrné vystavovat chladnějším teplotám a jaké procesy se v těle na úkor otužování dějí.
„Pokud překonáváme méně komfortní situace, současně posilujeme i odolnost vůči stresu.“
Teplo kam se pohneš
Z teplé sprchy do teplého pokoje. Z teplého auta do teplé kanceláře. Všude teploty od 22 – 25 stupňů Celsia. Obchodní centra bývají dokonce dost často přetopená. Teplé oblečení, teplé nápoje, teplá jídla. Jsme zvyklí na teplo a komfort. Pokud je tělo z většiny času navyklé na teplejší prostředí, s tím chladným se obtížně vyrovnává. Pokud pak trávíme delší dobu v nižších teplotách, tělo to nemusí vydržet a nachladí se.
„S otužováním můžeme začít kdykoliv, bez materiální investice a hlavně postupně a v našem tempu.“
Co se děje v těle
Efekt otužování je okamžitý. Pokud vystavujeme své tělo teplu, kožní póry se otevírají. V opačném případě se zatáhnou a kůže je tak méně propustná pro případný útok bakterií, virů a jiných příčin nemocí. Mimo to se začnou v těle vyplavovat endorfiny – hormony štěstí a čím pravidelněji a častěji otužování provádíme, tím odolnějšími se stáváme. Pokud překonáváme méně komfortní situace, současně posilujeme i odolnost vůči stresu. V neposlední řadě zlepšujeme svou obranyschopnost, imunitní systém a jsme odolnější vůči prochladnutí.
Po samotném otužování přichází příjemný pocit, který může být až euforický. Obecně se cítíme skvěle, pokud úspěšně překonáme překážkové situace. Zocelujeme naší vytrvalost a prokrvujeme celé tělo a tím aktivujeme náš kardiovaskulární systém.
Jak začít
V případě, že se rozhodneme otužování zkusit, není nutné ihned ve sprše otočit kohoutkem na minimum. Můžeme začít s postupným snižováním teploty a prodlužováním délky pobytu v chladnější vodě. Co nám pomůže vyrovnat se s chladem, je hlubší a delší dýchání nosem. Můžeme si zavřít oči, soustředit se na dech a pomalu se polévat od nohou až po záda. Dýcháním se zklidníme a přijmeme tak lépe reakci na změnu teploty. Cílené otužování je sport jako každý jiný. Tréninkem posouváme naše fyzické hranice stále dál, máme radost z plnění výzev a z úspěchů, které nám činnost přináší.
Kromě příznivých účinků na tělo a mysl, má otužování další velkou výhodu. Můžeme s ním začít kdykoliv, bez investice a hlavně v našem tempu. Jak se říká – ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo a posilování naší kondice ať už psychické nebo fyzické, mezi ně rozhodně patří.