Máš účet a chceš se přihlásit?

Služka na Netflixu: Více než jen dojemný příběh matky a její dcery

Emoční vypětí

Za uplynulé 2 roky jsem zhlédla nespočet filmů a seriálů, nejen na Netflixu. Kdybych dostala jejich seznam, pravděpodobně už si ani všechny nevybavím. Ale jeden z posledních, kolem kterého jsem kroužila několik týdnů a při pohledu na upoutávku mě nijak zvlášť neoslovil, vím, že si zapamatuji na celý život. Jmenuje se Služka (v anglickém originále “Maid”).

Pokud se i vy, po dočtení mé bezspoilerové recenze, rozhodnete usednout k desetidílné sérii, vezměte si teplou a příjemnou deku, uvařte si čaj a připravte se na to, že jej budete chtít zhlédnout celý najednou. V mém případě se mi to podařilo na dvakrát, a to jenom proto, že jsem přes den musela pracovat.

Nemá smysl vám příliš popisovat hlavní dějovou linku. Jakmile si pustíte první díl, stane se pro vás seriál osobní záležitostí. Hlavní roli ztvárnila Margaret Qualley, dcera Andie MacDowell, která rovněž v seriálu hraje, a to dokonce matku hlavní hrdinky. Tahle mladá herečka se hned po prvním díle zařadila mezi mé nejoblíbenější herečky všech dob (které znám). Nedivila bych se, kdyby právě Služka vystřelila mladé Margaret kariéru strmě vzhůru. Je třeba říct, že pokud Vás tenhle filmový počin minimálně 3x nerozpláče, můžete se veřejně prohlásit za psychopata (joke). Atmosféra děje vás pohltí během prvních pár minut, a ač je každý díl v délce celé jedné hodiny, nepustí vás až do samého konce.

Kromě toho, že posmrkáte horu kapesníků a natečou vám oční víčka, zavzpomínáte na své dětství, rozsvítí se vám v myšlenkách záblesky podařených i nepodařených partnerských vztahů, uvidíte svou práci a všechny práce předtím v úplně novém světle a v konečném důsledku vás seriál přivede zpátky na gauč, tam, kde sedíte a uvědomíte si, jaký život to vlastně dneska vedete. Díky velmi příjemnému tempu, vám všechno tohle dumání seriál umožní.

Vytrvalá a neoblomná energie hlavní postavy Alex vás probudí a pevně věřím, také inspiruje. Mně se to rozhodně stalo. Služka na mě přenesla sílu a rozhodnost pokračovat v tom, co doopravdy chci. Připomněla mi, co je důležité. Ukázala mi, jak dril a úskalí, se kterými se v životě setkáváme všichni, neuvěřitelně posiluje a dokáže nás vrátit k sobě samým. K naší opravdovosti a autenticitě. Znovu a znovu ve mě vyvolávala vděčnost, kterou ve svém vlastním životě prožívám nejen díky těžkostem, přes které se snažím vždy dostat a nevzdávat to do posledního dechu, ale také kvůli tomu, jakou rodinu mám a vůbec jaké lidi kolem sebe můžu mít. Připomněla mi krásu a velkolepost úspěchů a kouzelného štěstí, které bez debat patří k tomu, abychom se ocitli na vrcholu, na který se snažíme dosáhnout.

Ač je seriál emočně nabitý s nekonečným arzenálem zásobníků, drží se rozumu a pragmatismu našeho světa. Ve finále je to právě ta neflexibilní realita, která pomáhá hlavní hrdince nacházet řešení. Inteligence a přístup matky a služky Alex je velmi přitažlivý a nutí nás zamyslet se nad vlastním postojem k životu. Nechybí ani náhled na střet mezi tím, jak to v životě chodívá s tím, jak protivný umí být zkostnatělý byrokratický sociální systém amerických úřadů.

Drama ukazuje, jak neexistuje samozřejmost a velmi dlouho vám odpírá úlevu a přesto už v průběhu v něm lze nalézt neutuchající štěstí a lehkost. Pro mě osobně v sobě nese řadu menších i větších životních linek každého z nás a přitom stále zdůrazňuje tu hlavní. A to jest, že nic není jasné, ani dané, kromě toho, že nás dřív nebo později čeká skon. Do té doby jsme svobodní a pokud se tak rozhodneme, můžeme být většinu času šťastní a plnit si všechna naše přání. Jen tak tu můžeme být pro sebe samé a naše blízké, rodinu a přátelé a v těžkých časech tak být oporou pro sebe i ostatní. Nevím, jak to budete mít vy, ale já si v průběhu seriálu mimo spoustu dalších věcí uvědomila, jak důležité je chtít a umět pomoci, umět všímat si, co se děje druhým lidem a jak hřejivé je, když skutečně dokážeme někomu pomoci. 

Pokud si vedete seznam doporučených filmů nebo knih, tohle si dejte na první místo před všechny ostatní odrážky. Je to zatím to nejkrásnější, co jsem na Netflixu viděla. Sláva produkci, hercům a Stephanie Land, která napsala tuhle úžasnou knihu, jež se stala předlohou.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více