Máš účet a chceš se přihlásit?

Na vnitřní vlně: Jak neztratit mentální energii

Téma mentální energie a s ní spojené únavy či vyhoření je v dnešní době skloňovanější než kdy předtím. Německá psycholožka a hypnoterapeutka Anke Precht ve své knize vyvrací obecně zastávaný názor, že máme na duševní energii jakousi zásobárnu, která se doplňuje odpočinkem a vyčerpává prací, přemýšlením a starostmi. Podle ní funguje mentální energie jinak než ta fyzická – dá se například množit tím, že jí vydáte víc.

Hladinu vaší energie ovlivňují drobné detaily

Kniha začíná popisem běžného rodinného nákupu a následného vynesení nákupních tašek po schodech do domu. Autorka si všímá, že i když se tento úkol v téměř stejné podobě opakuje týden co týden, liší se její schopnost ho zvládat. Někdy ji nošení tašek velmi unaví, jindy ho zvládne rychle a s radostí. Pojala podezření, že nejde jen o její fyzickou kondici, a začala sledovat všechny aspekty, které mohly ovlivňovat subjektivní hmotnost nákupních tašek. Zjistila, že ji ovlivňuje téměř vše od držení těla přes použití parfému až po osoby, se kterými v ten den mluvila. Anke Precht začala tento jev zkoumat do hloubky a došla k objevu: energie, kterou máme, není absolutní, ale záleží na přítomném stavu.

Abyste dokázali svou energii ovládat, musíte ji nejprve zmapovat

Základem úspěchu je znalost vlastního těla a jeho hospodaření s duševní energií. Nestačí samotné přečtení knížky, autorka vyzývá k důkladnému pozorování a zaznamenávání aktuálního stavu energie a okolností, které se k ním pojí. Vybavte si situace, kdy jste se cítili plní energie, i stavy, kdy jí bylo zoufale málo: sledujte, zapisujte, analyzujte, zkoumejte. Pravděpodobně dojdete k závěru, že energie kopíruje tvar sinusoidy, a v následujících kapitolách zapracujete na tom, abyste uměli držet stav vaší mentální energie na horní křivce, případně ho tam rychle přemístit ze spodní části sinusoidy.

Pro všechny věčně vyčerpané

Jste vyčerpaní dlouhodobě a ani zařazení většího množství odpočinku na situaci nic nemění? Vyzkoušejte spouštěče, které ve vás aktivují příliv pozitivní energie. Ty jsou detailně popsány ve druhé kapitole knihy. Jde o osobní spouštěče, jako je držení těla, představa nebo vzpomínka, a vnější spouštěče, jako jsou například vůně, zvuky, osoby, ale i váš vzhled. Jednoduše řečeno: upravený vzhled = více duševní energie. Zdá se vám to povrchní? Pro navození požadovaného energetického stavu však tento tip funguje perfektně.

Ne všechno je jen ve vašich rukách. Významný vliv na hladinu energie mají také ostatní lidé, i ti, jejichž společnosti se zkrátka nemůžete vyhnout, například negativní kolegové v práci nebo protivný prodavač v obchodě. Ve třetí kapitole s názvem Rezonance autorka vysvětluje principy vzájemného ovlivňování. Všimli jste si, že se ve společnosti hosté často naladí na stejnou „energetickou“ vlnu, ať už pozitivní, nebo negativní? Pomocí konkrétních rad se naučíte, jak si nenechat vzít pozitivní energii, a naopak pomoci dodat chybějící mentální energii ostatním.

Energie vyžaduje rovnováhu

V kapitole s názvem Model silových polí se naučíte svoji duševní energii získávat a posilovat. Klíčem k úspěchu je vyvážení čtyř oblastí: já pro své tělo, já pro svou duši, já pro ostatní, ostatní pro mě. Pokud se vám dlouhodobě nedaří udržovat hodnoty ve všech kategoriích na podobné výši, nedosáhnete zlepšení, naopak směřujete k nemoci nebo vyhoření. Není přitom důležité, kolik času vás jednotlivé oblasti stojí, stačí, aby energie byla rozdělena stejnoměrně. Zbylé kapitoly se věnují cvičení a konkrétním radám, jak zneškodnit negativní spouštěče a vytrvat v tréninku, dotýkají se i výběru vhodného jídla a představují konkrétní plán, jak ve svém snažení uspět.

Více než odbornou publikací plnou přesvědčivých výsledků průzkumů je kniha konkrétním návodem a cvičebnicí plnou míst na poznámky a autorčiných zkušeností z praxe. Je koncipována přehledně a srozumitelně, takže můžete s tréninkem začít okamžitě. Výsledky poctivého cvičení jsou opravdu přesvědčivé: vaše mentální energie začne narůstat a projeví se nejen na zvládání stresových situací, pracovních povinností a péče o domácnost, ale především na vašem přístupu k okolí a sobě samému.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více