Máš účet a chceš se přihlásit?

Kraď jako umělec

Nevíte kde čerpat inspiraci? Jednoduše si ji ukradněte! Tento článek je o knize populárního amerického autora Austina Kleona o získávání inspirace a kopírování originality v digitální éře. Kleon vyvrací spoustu tvrzení a mýtů, který jste si možná o kreativitě také mysleli. Přichází s myšlenkou, že jakékoliv dílo může být kopie a stále zůstat originálem. Jak? Čtěte dále.

Austin Kleon je americký spisovatel, copywriter a umělec, který se zabývá kreativními procesy. Přednáší a spolupracuje s firmami jakými jsou Pixar, Google nebo TEDx. Kniha Kraď jako umělec je první knihou z jeho série o umělecké tvorbě.

I umění má rodokmen

Lidé se narodili jako směsice genů svých rodičů. Ti mají zase jiné smíšené geny jejich předchůdců. Dohromady to v přítomnosti všechno tvoří nás. Stejné je to s uměním. Z něčeho vzešla inspirace, něco jsme si převzali za své od někoho jiného, něco málo jsme si přidali ze svého vlastního života, a náhle vzniklo dílo. Originální dílo, kus od kusu.

Umění, stejně jako my lidé, má rodokmen. Nemohlo vzniknout jen tak bez ničeho, bez okolního světa a bez nás samotných v absolutním vakuu. Inspirace a zaujetí není to samé co plagiát. Plagiát je okopírováním jednoho díla a pokládání ho za své. Stejně jako my jsme originál, jsme také kopie spousty kopií před námi, které se všechny mezi sebou promíchaly. Netrapte se proto tím, že nepřijdete na nic originálního. Musíte nejdříve načerpat materiál z okolního světa, a ze všech těch myšlenek a děl, které se vám líbily, poskládat své vlastní umění.

Co tvořit?

Tvořte to, co se vám líbí. Sbírejte částečky od různých umělců, kteří se vám zamlouvají a utvořte něco nového, něco, co vám bude připadat krásné. Takže pište knihy, jaké byste chtěli číst, skládejte hudbu, kterou byste chtěli slyšet, malujte obrazy, na které se chcete dívat, tvořte věci, které byste chtěli používat. Rozhlédněte se kolem a udělejte něco, co vám chybí mezi všemi věcmi, které se vám zamlouvají.

 “Udělejte to, co by se podle vás udělat mělo.” říká Kleon.

Kde je začátek? 

Existuje společenský názor, že na to, abyste mohli tvořit, potřebujete být vyjímečnými a perfektně vědět, kdo jste. Že na dobré umění je potřeba být si jistý tím, co na světě znamenáte. Pravdou ale je, že neexistuje žádný moment v našem životě, který by byl přesně takový a který by nám napověděl, že teď je ten pravý čas tvořit. Právě tvorba a práce nás pomalu definuje a skrze ni dokážeme poznat, kdo doopravdy jsme a kam směřujeme. Poznávání světa a zpracovávání ho do umění, věnování pozornosti pracem, které se nám líbí a tvoření dobrých věcí, kterými přispíváme do reality – to vše se stává částečkami nás samotných. Proto se nebojte pocitu neznalosti. Během vaší tvorby se začne proměňovat v jistotu.

Kleon radí, že pokud je pro vás těžké s čímkoliv začít, nebo se snažit někým stát, prostě předstírejte, že už jím jste. Nezapomeňte samozřejmě na samotný proces, ale po jeho dobu předstírejte. Tento psychologický efekt vám výrazně rychleji dopomůže k úspěchu.

Být cool není cool

S přístupem k sobě také souvisí, jak se prezentujeme před ostatními. Kleon ze své vlastní zkušenosti, i ze zkušenosti mnoha dalších umělců, říká, že být umělcem je prostě občas nudná a rutinní záležitost. V 21. století existuje cesta, jak být kreativním zajímavým člověkem, a to i bez požívání drog, bloudění po městech a závislosti na alkoholu.

Zvykněte si na to, že pokojný a jednoduchý život je to, co novodobí umělci žijí. Chodí do normálních prací, tvoří ve volném čase, mají rodiny, svůj režim a kvalitní spánek. Konstantní a kvalitní hluboká práce je cestou k úspěchu. Být bohémem je sice velice poetické a lákavé pro image a sociální sítě, ale pokud chcete žít dlouho a také mít dostatek času a prostoru pro tvorbu, pokojný život je ta správná volba.

Nebuď svině 

Kleon říká, že nemá cenu zabývat se kritikou (mluvíme-li o té nekonstruktivní).

Pokud vás něco naštve, jděte a pracujte. Použijte energii na dobré věci. O svých nepřátelích mluvte hezky, pokud musíte.

Obdivujte a buďte nablízku lidem, kteří vás fascinují. Vždy existuje někdo zkušenější, než jste vy. Prostě si stoupněte vedle něj a učte se. Pokud se vám něco líbí, sdílejte to, napište o tom, kontaktujte tvůrce.  Pracujte s dobrou energií. Jednoduše se chovejte tak, aby to nenarušovalo váš duševní klid a naopak, aby ho vaše činy krmily. Čím čistší nitro máte, tím čistší a lepší umění vytváříte.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více