Máš účet a chceš se přihlásit?

Je mi na nic a nechám si to pro sebe

Neradi o nich mluvíme, neradi je přiznáváme, vyhýbáme se jim a snažíme se jim předcházet. Řeč je o nepříjemných pocitech a zkušenostech. Proč právě ukončené vztahy, lži, podvody, přešlapy a nevydařené pokusy o zlepšení naší životní spokojenosti se snažíme přesunout do šedé zóny v našich životech a proč bychom právě tuhle zónu měli dávat na odiv? Ano, na odiv a to především před našimi blízkými, a to kvůli nám samotným.

Stalo se vám něco trapného na co byste nejraději zapomněli? Rozešel se s vámi partner? Prožíváte platonickou lásku? Zapomněli jste dokončit pracovní úkol? Pomlouvali jste kolegu nebo spolužáka a k dotyčnému se to doneslo? Přiznejte se. Tím, že verbálně vstoupíte do situace, kterou byste nejraději vytěsnili z hlavy, se od ní začínáte osvobozovat. Vyprávějte o svém trapném momentu, mluvte o vašem rozchodu, popište, jak se cítíte, přiznejte, co pro vás partner znamenal, omluvte se, že jste na úkol zapomněli, běžte za kolegou nebo spolužákem a s pokorou se odhalte.

Uau, tak to je hustý

Pokud má za sebou člověk nepříjemnou situaci, většina z nás čeká, že se ji budeme snažit schovat. Pokud uděláte přesný opak, lidé ve vašem okolí si toho všimnou. Kromě toho, že někteří z nich budou protáčet očima, většina lidí s vámi bude soucítit. A to proto, že snad každý člověk si někdy něčím podobným prošel. Možná za vámi přijde někdo, kdo s vámi bude sdílet podobný příběh, možná vám někdo z vašeho okolí přijde říct, že je mu to líto a popřeje vám hodně štěstí. Problémy a neštěstí různých forem jsou přece nedílnou součástí našich životů. Naše spokojenost a prožívané štěstí se v životě pohybuje po sinusoidě. Někdy s většími a někdy s menšími výkyvy. Ale žádný den, týden, ani rok není v našich životech stejný.

Zpracovávám to

Říká se, že sdílená bolest se stává o polovinu menší. Tím, že s ostatními sdílíme své trable, léčíme své pocity, získáváme jiné úhly pohledu a k problému se tak můžeme postavit z další perspektivy. To nám může pomoci se s nimi lépe vyrovnat. Vyrovnávání se s těžkými situacemi v našich životech je proces. Zažíváte-li dlouhodobě nepříjemné pocity z nějaké situace, nečekejte, že sami od sebe zmizí. Naopak. Vyhýbáte-li se jim, jen je tlačíte do hlubší části svého nevědomí, kde vás později mohou kdykoliv atakovat úzkostnými pocity a strachem.

Jdu dál

Vědomě se vyrovnat s nepříjemnými pocity a skutečností, která nás příliš netěší, je právě to, co nás posouvá dál v našich životech. Z problému se stává cenná zkušenost, díky které se můžeme příště rozhodnout jinak a lépe. Všechny situace a silné emoční zážitky nás transformují po celý život. Jedna výzva nebo problém se vyjasní a nebude trvat dlouho, a přijdou další. Jen díky nim se stáváme silnějšími a moudřejšími. I to je důvod, proč bychom se od nich neměli odvracet a naopak se k nim postavit čelem. Zkuste své potíže vidět i jinak, než jen jako vyčerpávající problémy. Pozorujte v nich nová sdělení, která se vám skrze ně dostávají. Ptejte se co vás mohou naučit a v čem jsou pro vás nová. Nenechávejte je v šedé zóně a vytvořte z nich přednost, která se stane hybatelem vašich budoucích rozhodnutí.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více