Máš účet a chceš se přihlásit?

Jak objevit svou výjimečnost

Když jsem dorůstala do puberty, začaly se mi v hlavě objevovat první filozofické otázky. Kdo jsem já, proč jsem na světě, existuje posmrtný život a spousta dalších velkých i menších otazníků, které mě přiměly ve výsledku k jednomu jedinému: Čím jsem mezi téměř osmi miliardami lidí na světě výjimečná? Tenkrát a ještě dlouho poté jsem žila v domnění, že kdybych nebyla, cítila bych se na světě zbytečně. Chtěla jsem se lišit něčím skvělým a toužila jsem v životě dokázat něco velkého a mimořádného.

Švédský Jantelagen

Ve švédské kultuře existuje řada přísloví a myšlenkových směrů, kterými se obyvatelé severských zemí řídí. Jedním z nejzajímavějších je Jantelagen pocházející ze Zákona Jante, který hlásá: “Nebudeš si myslet, že jsi něco víc.” Lidé, kteří podle Jante přemýšlejí se nevychloubají svými úspěchy, nepovyšují se nad ostatními a nehodnotí druhé ani sami sebe v tom jestli jsou dobří, lepší nebo horší. To ostatně dokazuje fakt, o kterém málokdo ví, že právě ze Švédska pocházejí vůbec nejúspěšnější hudební producenti od devadesátých let, kteří dali vzniku megahitům pro umělce jako je Britney Spears (“Hit me baby one more time”), Backstreet boys (“As long as you love me”, “Everybody”), The Weeknd, Ariana Grande, Christina Aguilera a mnoho dalších zpěváků a kapel, jejichž songy se řadí na prvních příčkách světových hitparád.

Géniové v plenkách

Někteří velmi talentovaní lidé na svou výjimečnost narazí už v mládí nebo dokonce v dětství. Ať už jsou malí géniové od přírody nadaní pro matematiku, fyziku, fotbal, zpěv nebo učení cizích jazyků, každý progres jde ruku v ruce s pravidelným a kvalitním tréninkem. Většina vrcholových sportovců, úspěšných vědců nebo počítačových expertů by se neobešla bez toho, aniž by své vášni a talentu věnovala většinu svého volného času a energie. Možná i to byl důvod, proč jeden z nejslavnějších vědců planety, Nikola Tesla, za celý svůj život neměl ženu ani děti.

Ti z nás, kteří nemají natolik silný talent nebo netuší, v jakém odvětví by se chtěli dozvídat maximum možného, jednoduše mohou zkoušet, co je baví a na lince svých příležitostí nakonec mohou poznat, co je to, v čem by se chtěli rozvíjet, co je baví a k čemu mají silnější sklony. Svou nalezenou dovednost mohou posilovat a časem se tak stát tvůrcem nebo součástí něčeho výjimečného, co ostatní lidé nebo dokonce celý svět ocení a označí za užitečné, nové, průlomové nebo výjimečné.

Dnešní doba si právě průlomové události a novodobé génie žádá. Nejen globální otázka znečištění klimatu a smrtící epidemie koronaviru volá po mimořádných řešení. Užitečnost lidstva a prožití úspěšného života se stalo další silnou životní potřebou dnešní mladé generace a nutno říct, že tlak společnosti na jedince je silný. Víte o čem je řeč? Tak se teď zkuste na chvíli zastavit, třikrát se zhluboka nadechnout a vydechnout a uvolnit se.

Kde najít výjimečnost

Pokud jste svou výjimečnost ještě nenašli, možná jste hledali na nesprávných místech. Co všechno jste zkoušeli? Učit se, tvrdě pracovat, vymýšlet nové nápady, číst knihy o úspěchu a tvrdé práci nebo jste si zaplatili pár rozvojových nebo edukativních kurzů? Tak to je skvělé, nic z toho určitě není špatně a možná jste se posunuli dopředu a něco nového jste objevili nebo se něco naučili. Ale pokud jste svou mimořádnost stále nenašli, tak kde je? Kdy jí objevíte? Zuby nehty se snažíte, zkoušíte, pracujete a věnujete svou energii na to, být Někým. Povím vám, jak to zkusit trochu obráceně. Tím obráceně myslím vypnout svět tam venku a podívat se dovnitř, do sebe. Je tam toho totiž mnohem víc, než si myslíte. A často vlastně právě to, co hledáte.

Jako otisk prstu

Abyste se mohli cítit výjimečně, zkuste začít vnímat ve vašem životě především ty události, které jsou jenom ty vaše a to ať už je ostatní vidí nebo ne. Výjimečné věci mohou být ty, kterých si tolik nebo dokonce vůbec nevšímáme. Jednou z nejmimořádnějších událostí je například narození každého člověka. Pokud můžete, zeptejte se svých rodičů, jak a kdy se poznali a co se dělo, když jste se narodili nebo za jakých okolností jste byli počati. A co rodiče vašich rodičů? Přeci to, že jste se narodili zrovna vy, je zaručeně souhra nespočetně mnoha okolností, událostí a něčích rozhodnutí, která se odehrála dávno před tím, než jste začali existovat. Co kdyby vaše maminka tenkrát navštěvovala jinou školu, váš otec neodcestoval na zahraniční cestu, kde se společně poznali, nebo co kdyby vaše babička dala přednost klukovi ze sousedství namísto vašemu dědečkovi? Jaká by byla například před sto lety pravděpodobnost, že se narodíte právě vy? Možná ještě tisíckrát menší, než že vyhrajete hlavní výhru ve sportce. A nyní jste tu a čtete tento článek.

Právě uvědomění si té jedinečné kombinace sledu událostí, ze kterých jste se ocitli na tomto světě vám může pomoci pocítit svou vlastní jedinečnost a sílu bytí. Další unikátností, kterou jste obdarováni také souvisí s vašimi předky. To, jak vypadáte, jaké geny jste zdědily do své organické struktury z vás tvoří naprosto jedinečného člověka, který na světě existuje pouze jednou a ani v budoucnu další takový existovat nemůže. Dalším dílkem do vaší jedinečné osobnosti vyplňuje místo, ve kterém vyrůstáte spolu s lidmi, kteří vás obklopují a ovlivňují vaše další jednání nebo rozhodování. Jací byste byli, kdybyste se narodili například v Los Angeles nebo v Jižní Africe? A co kdybyste se narodili jako vaše opačné pohlaví? Všechny vlivy se dějí paralelně, a to ať už si je uvědomujete či nikoliv. Stále nové kombinace vnějších zkušeností a vnitřních vlivů z vás tvoří někoho, kým můžete být jenom a jenom vy.

Mé vlastní vědomí

Největší unikátnost, která provází náš celý život, je existence vědomí. O vědomí se nedávno také u nás začalo více mluvit. Asi neexistuje v moderní vědě nic, čemu bychom rozuměli méně než právě vědomí. Naše mysl je jednou z nejmimořádnější věcí v našich životech. Pamatujeme si své vzpomínky, máme své vlastní myšlenky, přemýšlíme ve svém vlastním těle, analyzujeme co se děje kolem nás a to všechno reaguje s naším vědomím a pochopitelně také s nevědomím. Vaše mysl je jako vaše soukromá truhla, od které máte klíč jen vy sami. Stejně tak jako nikdy nemůžete nahlédnout do cizí mysli, tak ostatní lidé nevidí do té vaší. Vaše mysl obsahuje tolik jedinečností, tajemství, funkcí a zajímavostí, že i kdybyste se rozhodli jen tu svou zkoumat po celý svůj život, nedostali byste se ani do poloviny. Mysl spolu s mozkem je mnohem spletitější, než si vůbec dokážeme představit. Plasticita našeho mozku nám nabízí nesčetné množství možností a způsobů, jak můžeme náš život prožít. Sice jsme limitováni okolními vlivy nebo vnitřními mantinely, ovšem zaručeně vždy existuje více cest, které nám mohou vytvořit ze života šťastné místo, než důvodů, kvůli kterým nemůžeme něco udělat nebo zvládnout.

Cítit se výjimečně koreluje se schopností umět být vděčný a vnímat zdánlivě běžné věci jako něco, co není samozřejmé. Pokud se naučíte přepnout svou mysl do režimu “jsem výjimečný” nebo “jsem výjimečná”, začnete vnímat sledy událostí a jednotlivé příležitosti ve vašich životech jako něco mimořádného. Tato unikátnost utvoří pevnější pouto nejen uvnitř vaší duše a mysli, zajistí také, že vztahy s ostatními lidmi budete vnímat mnohem silněji, budete si jich vážit, prožívat je a rozvíjet. Vzpomeňte si sami alespoň na jednoho člověka, za kterého jste rádi, že jste ho v životě potkali a díky kterému jste například prožili něco báječného, z čeho čerpáte dodnes nebo na nějakou událost, která přišla v ten pravý čas, když jste to zrovna potřebovali. Právě vztahy s ostatními lidmi a okolnosti nebo doba, ve kterou jste na ně narazili, je další velmi mimořádnou událostí v životě každého z nás.

Skrze ostatní lidi můžeme naší výjimečnost prožívat. A nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o jednoho člověka, deset lidí nebo milión. Pokud někomu jinému přinášíte do života příjemné pocity jako je radost, štěstí, pocit bezpečí, opory nebo jiné inspirujete, stáváte se pro druhé někým jedinečným a mimořádným. Protože jste to vy, díky komu se něčí život stal lepším prožitkem.

Tak si to vezměte. Máte svůj jedinečný život, prostředí, které vás obklopuje, lidé, se kterými se vídáte s možnostmi a zkušenostmi, které vás provází na vaší cestě životem. Co byste rádi zažili, naučili se, co toužíte získat nebo koho byste rádi poznali? Přemýšlejte o tom a jděte svým přáním naproti. Pěstujte v sobě výjimečnost a jedinečnost svého myšlení ve vašem zcela mimořádném životě, který máte především ve svých rukou. Nemějte strach jednat v nových příležitostech a neostýchejte se přát si další a další zážitky, ať už se jedná o cokoliv. Vaše touhy a přání jsou jedinečné a právě z toho důvodu jsou hodny naplnění. Nebojte se požádat o pomoc druhé a pěstujte si vztahy, které vám do života přinášejí to, co si přejete. Říkejte ostatním, že jsou pro vás významní a nezapomínejte na to, že právě skrze ostatní můžete prožít svou velkolepou mimořádnost.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více