Máš účet a chceš se přihlásit?

6 způsobů, jak příjemně přečkat karanténu a ještě z ní vyjít o něco lepší

V současné situaci se můžete věnovat velkému množství činností. Že si to nemyslíte? Co nám na první pohled může připadat jako omezení, je v jiném úhlu pohledu příležitost a volnost. Jak můžeme z karantény vytěžit něco pro sebe?

Nouzový stav a následná karanténa, kterou Česká republika vyhlásila pro občany je pro mnohé z nás velikou nepříjemností. Divadla a pořadatelé kulturních akcí se připravují na ušlé zisky a mnozí z nás nechodí do práce. To se dotklo především zaměstnanců gastronomie, hotelnictví a turismu. Setkala jsem se s několika lidmi, kteří dokonce přišli o brigádu či práci a ztratili tak v dohlednu vidinu svého pravidelného příjmu. Opatření jsou tvrdá a podle všeho, velmi potřebná. Když zpracujeme paniku či zoufání, zjistíme, že s tím opravdu nemůžeme dělat nic. Co tedy dělat můžeme, pokud chodíme do práce minimálně nebo dokonce vůbec?


Dožeňte spánkový deficit a nastolte nové pořádky

Nejen dohnat, co jsme nenaspali, ale máme také jedinečnou příležitost vytvořit si nové a lepší návyky. Spíte málo nebo se v noci probouzíte? V současné situaci máte jedinečnou příležitost svůj režim restartovat a nastolit nové pořádky. Připojte do pravidelného spánku také spánkovou hygienu. Dopřejte si koupel se zapálenými svíčkami a relaxační hudbou či příjemnou sprchu s peelingem a alespoň půl hodiny před spánkem odložte svůj mobil nebo tablet, ideálně vypnutý. Rušivé elementy nám tříští pozornost a našemu mozku pak déle trvá usnout. V těch nepříjemnějších případech se nám dokonce nemusí podařit zaspat dlouhé hodiny. Pokud začneme našemu myšlení ubírat práci před spaním, bude mnohem snazší nejen usnout, ale také díky správné spánkové hygieně prožijeme kvalitnější spánek a tím se budeme po probuzení cítit mnohem čerstvěji.


Shlédněte filmy, seriály nebo dočtěte knihu, kterou odkládáte

Neustále se mi rozrůstá seznam doporučených filmů, seriálů a knížek. Věřím, že každý z vás si schovává v paměti nějaký titul, ať už knižní nebo filmový, na který si doposud nenašel čas. Udělejte si ve vašem dni prostor, abyste ze seznamu mohli začít odškrtávat. Pokud si pamatujete, kdo vám film nebo knihu doporučil, nezapomeňte se dotyčnému ozvat, jaké dojmy jste ze shlédnutí či přečtení měli.


Věnujte se svým blízkým

Během shonu okolo zaměstnání či zájmů a koníčků odkládáme také spojení se svými blízkými. Zavolejte rodičům, tetám, sourozencům a věnujte jim svůj čas. Mluvte s nimi o věcech, na které během krátkých konverzací není tolik času a posilte tak vzájemné vazby. Více naslouchejte než vyjadřujte své vlastní příběhy a vnímejte, jak se naši blízcí cítí. Vyhněte se tématům o obavách ze situace a zaměřte se na dlouhodobější témata, která mají hloubku právě pro vaše vzájemné vztahy.


Vyčistěte si hlavu

Pokud máte kousek od bydliště park nebo dokonce les, určitě zařaďte procházky na váš denní program. Pusťte si klidnou hudbu, například vybraný piano playlist nebo vyjděte z domu bez telefonu a sluchátek. Všímejte si zvuků přírody, barev, počasí, oblohy a nasávejte vůni jara. Velmi brzy uvidíte, jak velký vliv takové procházky pro vaší mysl mají. Můžete také začít cvičit doma. YouTube je plné video tréninků a Jóga cvičení, které hravě zvládnete z obýváku.


Ukliďte si domácnost

Výhodou dlouhého volna je určitě fakt, že nemusíte vše uklízet najednou. Vytvořte si v myšlenkách nebo napište na papír etapy úklidu a každý den udělejte něco. Utřete prach na skříních, umyjte okna, vyperte boty, bundy, srovnejte si oblečení, zapalte vonné svíčky v pokoji a užívejte si pořádek ve vaší domácnosti. Až se současná situace stabilizuje, budete vidět výsledky své práce z období “nicnedělání” a především se budete lépe cítit tam, kde trávíte nyní mnoho času.


Naučte se vařit nová jídla

Pokud máte třeba i celý den volno, pusťte se do pokrmů, které by vám běžně vzaly spoustu času. Můžete zkusit také nové recepty a upgradovat tak váš kuchařský um. Vařte polévky, udělejte svůj domácí chléb, Naučte se vegetariánské pokrmy nebo si uvařte třeba domácí bramborové knedlíky. Inspirace na internetu je hromada.

Vše, o čem jsem psala, sama praktikuji. Doma jsem již od 6. března a po 3 dnech jsem zjistila, že nemít režim a nic nedělat je uvolňující jen do určité doby. Když jsem se začala každý den věnovat něčemu, ráno se mi vstávalo čím dál tím lépe. Zprávy čtu minimálně, téměř vůbec. Nyní v karanténě vidím velkou příležitost dělat to, co jsem v pracovním procesu nemohla. Zastavila jsem se a začala jsem svůj čas věnovat tomu, co mi dělá radost. Jsou dny produktivnější a jsou i  línější. Vůbec na sebe nevyvíjím nátlak a užívám si vše, co na mě každý další den čeká. Všem vám přeji, abyste situaci přečkali se zdravím a abyste z ní vytěžili co nejvíce právě sami pro sebe.

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více