Máš účet a chceš se přihlásit?

Skořicové vánoční poselství: Jak se nezbláznit a zároveň v klidu nakoupit dárky?

Češi průměrně utratí za vánoční dárky kolem třinácti tisíc korun. Zhruba každý desátý si na ně půjčí. Mezi největší vánoční nákupní šílence se řadí Spojené státy americké. V Americe jsou každým rokem utráceny stovky miliard amerických dolarů a rozpočty domácností se rok od roku navyšují. Americké domácnosti instalují gigantické světelné dekorace na domech i uvnitř domácností, pořádají soutěže o nejhezčí výzdobu v sousedství a ze Santy Clause se stává o vánočních svátcích dočasný symbol USA. A já se ptám – jak takové obří přípravy a drahé nákupy můžou způsobit vánoční pohodu a odhalit kouzelného ducha Vánoc? 

Vánoce jsou tady!

O Vánocích existují dvě základní skupiny lidí. První z nich, říkejme jim třeba Grinchové, okolo listopadu zoufají „Ach ne. Už je to tady zase“ a kupují dárky ideálně na poslední chvíli. Pak je tu druhý typ, který doma skladuje krabice s šesti různě barevnými vánočními ozdobami a během října nakupuje první dárky. Kam se řadíte vy?

Rok se s rokem opět sešel a to znamená, že nás zanedlouho čekají vánoční svátky, Štědrý den a také rozloučení s uplynulými dvanácti měsíci. Avšak to přece jen trochu předbíháme. To nejdůležitější nás totiž teprve čeká – vánoční nákupy!

Kolik stojí dobrý vánoční dárek?

Asi každý před Vánoci pečlivě zvažuje, co by udělalo naší rodině a blízkým největší radost. Pokud nemáte na Vánoce peněz nazbyt, počítáte, kolik můžete utratit za dárky, aby vaše peněženka po Vánocích nezela prázdnotou a po štědrých svátcích nenastali příliš štíhlé měsíce. Současně mnozí z nás balancují hodnotu dárků jednak podle vlastního rozpočtu, ale také podle toho, jak si myslíme, že nás obdarují druzí. U vánočního stromečku se nechceme cítit trapně z toho, že jsme koupili něco méně hodnotného než člověk, který nás obdaroval. I takové obavy jsou ve vánočním shonu jen další přítěží.

Vánoce letos prožijte bez stresu

Učiňme nyní společně jedno zásadní a v mnoha případech také výjimečné rozhodnutí. Jaké? Letošní předvánoční období prožijeme bez stresu. Ačkoliv konzumní doba tlačí na naše úspory, na nás už je, jestli podlehneme nebo připravíme sobě a svým příbuzným klidné a radostné Vánoce.

Například dětem udělá mnohem větší radost, když ucítí váš klid a radost a na místo hromady dárků jim věnujete pozornost, pohodu a sounáležitost. Jejich radost totiž čerpá především z vašeho vnitřního rozpoložení. Žádné dítě si neužije Vánoce s vystresovaným a unaveným rodičem, který tři neděle pořád něco nestíhá. Pokud přesto toužíte po tom, aby vaše děti našly pod stromečkem hodně dárků a vaše finanční situace vám to nedovoluje, zapojte vlastní fantazii. Malé děti hodnotu hraček stejně ani neznají. 

Vánoční minimalismus není mýtus

Věřte nebo ne, minimalismus a Vánoce dávají smysl. Právě minimalismus totiž může být klíčem k tomu, jak prožít předvánoční období bez stresu. Celá myšlenka a zároveň krása minimalistického stylu života tkví totiž v tom, že se nemáme zahlcovat věcmi, které ve skutečnosti nepotřebujeme. A to jsou i ty všechny ostatní, které nám způsobují přítěž. Položte si před koupí v obchodě vždy několik důležitých otázek:

  1. Opravdu tuto věc potřebuji?
  2. Kde bude mít tato věc své místo a využití za pár měsíců?
  3. Je nezbytně nutné koupit nový jídelní servis na Vánoce a další dekorace?
Nenakupujte ve spěchu

Samozřejmě byste neměli nakupovat ve shonu nebo se snažit urychlit nákup, protože s sebou máte kočárek, děti nebo na vás někdo čeká. Berte od dnešního dne vánoční nákupy jako něco, co se dá zvládnout bez stresu a užívejte si každou chvíli před Vánoci se svými blízkými, už jenom proto, že brzy přijde Štědrý den a kouzlo Vánoc opět pomine.

Jak se z vánočních nákupů nezbláznit?

Každému z nás se před začátkem Vánoc hodí několik tipů, jak se z toho všeho nezbláznit. V klidu se posaďte, uvařte si šálek dobrého čaje a můžete se spolu s námi připravovat na předvánoční čas. 

  1. Vytvořte si seznam všech nezbytností, které o letošních Vánocích potřebujete nakoupit. Jakmile bude seznam hotový, projděte ho ještě jednou a škrtněte, co nepotřebujete. Pokud máte seznam opravdu dlouhý, škrtejte hned dvakrát a pak do třetice všeho dobrého.
  2. Pokud toužíte po nových vánočních dekoracích, zamyslete se nad tím, zda opravdu nepoužijete ty z loňska. Pokud dekorace nemáte nebo toužíte po nových, zkuste si je vyrobit. Zapojte do tvoření celou rodinu a po Vánocích dekorace nevyhazujte a v rámci zachování minimalistického přístupu je schovejte na další roky.
  3. Jakmile začnete nakupovat vánoční dárky, schovávejte si účtenky. Neexistují více promarněné peníze než ty, které vynaložíte za příliš velkou mikinu nebo malé boty pro vaše blízké bez možnosti výměny.
  4. Klidně nakupujte průběžně už od září. Zdá se vám to jako bláznovství? Čas utíká rychle a v tuto chvíli byste v takovém případě měli skoro všechny dárky nakoupené, což znamená konec stresu v obchodech plných lidí. Zároveň vás finální částka nebude tolik bolet, protože neutratíte všechny peníze najednou.
Vánoce takové, jaké mají být

Nejdůležitější ze všeho je ale naučit se zahodit stres za hlavu. Lépe se řekne, než učiní, avšak není to nemožné. Dlouhodobý stres totiž může vyvolat nejrůznější psychosomatická onemocnění a pokud v sobě budete potlačovat vztek nebo smutek, mohou se nahromaděné emoce postupem času projevit například oslabenou imunitou a chřipkou, která v zimních měsících číhá za každým nákupním košíkem. 

Vánoce jako nejkrásnější období v roce

Přes všechna úskalí se zajisté shodneme na tom, že Vánoce jsou těmi nejkrásnějšími svátky v roce. Ač můžou být rodinné návštěvy náročné, žádné jiné české svátky v sobě nenosí sešlosti, dobré jídlo a obdarovávání našich blízkých. Podzimní deprese a splín vystřídají radostné tváře těšících se dětí, vůně cukroví linoucí se po celém bytě a společné štědrovečerní hodování za melodie vánočních koled. Když se k tomu přidají navíc zasněžené ulice a venkovy, rázem tu máme jedno z nejkouzelnějších období v roce.

Zdroje: https://explodingtopics.com/blog/christmas-spending-stats

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více