Minimalismus se stal v Japonsku novým trendem a tamější spisovatelka Marie Kondo je autorkou světového bestselleru o Zázračném úklidu. K čemu je minimalismus dobrý a jak s ním začít?
V jednoduchosti je síla
Minimalismus je směr pod kterým si většina z nás představí život s tím nejpotřebnějším. S minimem. Jde ale o mnohem víc. Směr si zakládá jak na materiální, tak mentální očistě, skrz kterou získáváme lepší podmínky pro kvalitnější život.
2 + 1 zdarma
Dnešní společnost nabyla mylného dojmu, že nakupování zboží a služeb činí člověka šťastnějším. Svět byznysu se nás o tom snaží přesvědčit již po několik desetiletí, a to hlavně prostřednictvím marketingu a reklamy. Spotřební svět učí společnost věřit, že čím více máme, tím více roste úroveň a kvalita našich životů. Opak je ale pravdou. Hromadění majetku vede k životu hektickému. Přikládáme důležitost kvantitě na místo toho, abychom vnímali kvalitu.
Proč méně je více
Minimalismus se řídí jednoduchou, avšak dokonalou ideou — nezahlcovat se věcmi, které nepotřebujeme. Více než kde jinde se zde uplatňuje pravidlo — “méně je více.” A to jak v životě, v šatníku, tak ve vztazích, rutinně, vlastních hodnotách i myšlenkách. Existence v minimalismu nás zbavuje přebytečných věcí, to znamená všeho, co nám nečiní radost, co nemilujeme a co pro nás není přínosné. Současně redukujeme potenciální volby, jejichž přehnané množství nám může způsobovat rozhodovací paralýzu a stres. Život v minimalismu pozitivně působí na naše emoce, zklidňuje nás a zbavuje chaotického přemýšlení.
Redukcí nepotřebného získáváme nejen čas, ale rovněž prostor a klid pro budování a posílení toho příjemného a skutečně důležitého. Čím méně věcí máme, tím více se těm podstatným můžeme věnovat.
Zázračný úklid z Japonska
V Japonsku se během krátké doby stal minimalismus novým trendem ve společnosti. Díky tamější spisovatelce, Marii Kondo, se začali japonští obyvatelé zbavovat všeho, co nepotřebují nebo dokonce věcí, které používají jen zřídka kdy. Autorka bestselleru “Zázračný úklid — Pořádek jednou pro vždy”, se osobně účastní úklidů japonských příbytků a současně na téma minimalismu veřejně přednáší. Východní země jsou zářným příkladem toho, jak je žití v minimalismu užitečné.
Jedním z prvních šiřitelů minimalismu na západě byl Steven Jobs. V dnešní době jsou podobné myšlenky následovány spoustou lidí a to především kvůli životnímu prostředí.
Jak může minimalismus změnit náš život k lepšímu?
Redukce podnětů, které na nás působí je náročný, avšak obohacující a zároveň osvobozující proces. Začít se dá jednoduše u materiálních věcí a postupně se přesouvat i k ostatním složkám života, jakými jsou například vztahy a činnosti, kterým se věnujeme. Výhodou minimalismu je, že si neklade žádné podmínky. Nezávisí na věku ani na životní a finanční situaci.
Při úklidu si ponecháváme pouze to, co doopravdy potřebujeme a co nám dělá radost. Minimalismus má výrazný efekt také na přírodu. Čím méně nakupujeme, a čím více dbáme na kvalitu produktů, tím menší je spotřeba. To má pozitivní vliv jak na naše finance a náklady, tak i na životní prostředí.
Hodnoty jako klíč k minimalismu
Hodnoty jsou středem celé myšlenky minimalismu. Žijeme tak, abychom sledovali své stanovené cíle. Přesto se často necháváme rozptylovat volbami a způsobem života našeho okolí. Ať už vědomě či nevědomě se odchylujeme od toho, co chceme my. Dostáváme se do nepříjemných rozhodovacích paralýz, takzvaně — ‚Co dřív a co vlastně?‘. Pro přízeň ostatních zanedbáváme blaho vlastní a zapomínáme přemýšlet o svých pocitech.
Dobrým pomocníkem je určit si priority, které nám občas v široké společnosti unikají. Pokud se soustředíme na věci, lidi, činnosti, které jsou pro nás důležité a při kterých se cítíme dobře, náš život nám začne dávat větší smysl.
K životu jako takovému není nutné vlastnit hromady věcí, dělat milion činností a vídat se s nespočtem lidí. Kolem sebe potřebujeme pouze to, co milujeme a co nás činí šťastnými.
Doporučené publikace:
Pokud se chcete dozvědět více, tyto tituly se minimalismem zabývají dopodrobna a z praktického hlediska.
Zázračný úklid — Pořádek jednou provždy | Marie Kondo
Kniha, která vám pomůže zbavit se přebytečného majetku s návodem, jak udržet doma stálý pořádek.
Hluboká práce | Cal Newport
Tato kniha vám pomůže s koncentrací, naučí vás pracovat s vaším časem a plány.
Síla jednoduchosti | Leo Babauta
V šesti krocích se naučte se dosahovat svých cílů a to bez stresu z množství práce. Kniha pracuje s myšlenkou minimalismu v pracovním procesu.