Máš účet a chceš se přihlásit?

Záludná endometrióza. Proč znát diagnózu a jak ji dostat pod kontrolu?

Endometrióza je často chronické onemocnění, kterým trpí ženy. Může se objevit v podstatě kdykoliv – během dospívání nebo až v menopauze. Příčiny, vývoj a léčba stále nejsou zcela objasněné, spousta žen ani neví, že nemoc mají. Potýkají se s pravidelnou vlnou bolestí, kterou přičítají premenstruačnímu syndromu nebo nad ní mávnou rukou s tím, že menstruace zkrátka bolí. Ty, které si diagnózu vyslechnou se pak dozvídají, že nemoc není zcela vyléčitelná. Ale nebojte – dá se dostat pod kontrolu, a to nejen za pomoci hormonální léčby.

Neodbývejte se a jděte k lékaři

Žít s neustálým diskomfortem je jednak nepříjemné, ale může to být i nebezpečné. Problémy spojené s endometriózou mohou dospět do stavu, který vyžaduje operativní zákrok. A stejně tak řešení bolestí pomocí léků tlumících bolest ovlivňuje zdraví v jiných rovinách. Proto se nevyhýbejte lékařským vyšetřením a nenechte se odbýt, diagnóza někdy potrvá. V nejčastějším případě vám lékaři navrhnou hormonální léčbu, která nemoc utlumí. 

Medicínské řešení je první a nezbytnou cestou, ale nabízí se i další kroky. Operace ani léky totiž neřeší přímo příčinu. Řada výzkumů ukazuje, že z dlouhodobého hlediska se vyplatí upravit životní styl, včetně stravování, pohybu a práce se stresem. Endometriózu sice nevyléčí, ale tlumí příznaky a zlepší celkové prožívání života. 

Nemoc se může objevit kdykoliv

Diagnostika endometriózy je složitá kvůli příznakům, které mohou mít různé příčiny. Řadu žen ani nenapadne, že by podobnou nemocí samy trpěly. Zvyknou si polykat každý měsíc léky na bolest a často si neuvědomí, že bolest je už za hranicí toho, co by se dalo považovat za běžné. Endometrióza se navíc objeví i v nečekaných situacích – třeba během těhotenství a po porodu, kdy vnímáme signály těla jinak.

Běžný ultrazvuk nebo magnetická rezonance, jež se používají pro prvotní diagnózu nemusí nutně endometrii odhalit nebo mohou ukázat pouze její část. Jediným 100 % spolehlivým nástrojem pro diagnózu endometriózy je laparoskopické vyšetření. Zároveň je i operačním řešením pro odstranění.

S endometriózou jsem se poprvé setkala týden po druhém porodu. V nemocnici mne operovali s podezřením na slepé střevo,až během operace zjistili,že to byla endometrióza někde u slepého střeva, která mi praskla a krev se vylila do žaludku. Nepříjemnou pichlavou bolest v podbřišku jsem cítila už několik měsíců před porodem. I když jsem si na bolest stěžovala, nikdo nic neodhalil,” svěřuje se 34letá Lucie, které tato nemoc zkomplikovala šestinedělí.

Její příběh vyvrací hned dvě celkem zažité představy – že se s endometriózou pojí neplodnost a že ženy s touto nemocí trpí už od malička bolestivou menstruací. „Dříve jsem neměla žádné problémy s menstruaci, ani bolesti, neměla jsem problém otěhotnět. Nyní užívám antikoncepci, aby nedocházelo k menstruaci, a tím pádem k další možnosti výskytu endometriózy. Vše bez problémů ale není, někdy několik týdnů slabě krvácím, upřesňuje Lucie a dokládá, jak komplikovaná tato nemoc je. 

Endometrióza v datech

Jak řešit bolestivé projevy?

Léčba bolesti je jedním ze směrů řešení endometriózy (tou druhou je léčba neplodnosti). Zahrnuje farmakoterapii (hormonální léky), v některých případech chirurgickou léčbu nebo kombinaci obou. Záleží hlavně na tom, kde se vyskytují ložiska endometriózy, zda už má žena cysty, případné srůsty. Dlouhou dobu se endometrióza vnímala jako hormonální onemocnění, ale čím dál více odborníků se přiklání k názoru, že jde o autoimunitní onemocnění. Stejně jako v případě každé jiné nemoci je proto dobré zaměřit se i na úpravu životního stylu.

Stravováním proti zánětům

Mezi lékaři panuje shoda v tom, že při endometrióze je prospěšná strava, která tlumí záněty. Zkuste po určitou dobu nejíst potraviny, které obvykle podporují zánětlivé procesy – patří k nim mléčné výrobky, lepek, cukry. Poté je opatrně zařazujte zpět do jídelníčku a sledujte, které jsou pro vás problematické a které ne. Kromě toho se doporučuje omezit kofein, alkohol, sójové produkty, červené maso, vysoce průmyslově zpracované potraviny (polotovary, pochutiny) a smažená jídla.

Co naopak do jídelníčku určitě zařadit? Řada výzkumů ukázala, že omega-3-mastné kyseliny zabraňují tvorbě tkáně mimo dělohu. Najdete je v tučných rybách, nebo je lze doplnit suplementy. Další vhodné potraviny jsou listová zelenina, bobulovité ovoce (třešně, borůvky, višně), ořechy a olivový olej. S endometriózou se často pojí i problémy se zažíváním (nadýmání, křeče, zácpy). Nezapomínejte proto dostatečně pít a přijímat dostatek vlákniny, obojí trávení prospívá.

Co dalšího vyzkoušet?

Bylinky

Pokud se rozhodnete léčbu endometriózy podpořit i přírodní cestou, volte bylinky, které příznivě působí na hladinu ženských hormonů. Léty prověřený je lokální kontryhel, který pomáhá s řadou zdravotních problémů, které ženy řeší. Vyzkoušet můžete také exotickou peruánskou macu nebo vilcacoru (kočičí dráp).

Česnek 

V roce 2021 byla na skupině 60 žen provedena studie, která prokázala, že pravidelné užívání česnekového extraktu snižuje bolesti v oblasti pánve a beder, bolestivou menstruaci a bolest při pohlavním styku. Ženy dostávaly běžnou péči doplněnou o 400 mg tablety česneku.

Kurkuma

Kurkuma má silné protizánětlivé vlastnosti a některé výzkumy navíc zjistily, že kurkumin, sloučenina v kurkumě, snižuje bolest při endometrióze. Kurkuma se dá užívat v doplňcích, jako koření nebo si ji přisypte do čaje (některé čajové směsi kurkumu obsahují). Elixírem zdraví je také tzv. golden milk, mléčný nápoj s kurkumou, skořicí a medem.

Dbejte na psychickou pohodu

Kdo by se cítil spokojeně, když ho sužují chronické bolesti? Ty zvyšují hladinu kortizolu, který se vyplavuje i při prožívání stresových situací. Navíc může způsobit hormonální nerovnováhu, a tím zpětně negativně ovlivňovat endometriózu. Pomoci mohou techniky pro snížení stresu – které sekundárně zlepší i bolestivé příznaky. Stres prokazatelně snižují meditační a relaxační techniky, pravidelný pohyb a pobyt v přírodě. 

Důležitý je také odpočinek. Udělejte si pohodlí a věnujte se oblíbené činností. Osvědčený pomocník při bolestech je také teplo, které pomáhá uvolnit svaly (pořiďte si nahřívací polštář, ulevit může i koupel, tedy pokud nemáte zrovna menstruaci). Experimentujte, zkoušejte a uvidíte, jaké techniky pro snížení nepříjemných příznaků zafungují právě u vás. Některé ženy si pochvalují masáže, jiným vyhovuje akupunktura, někdo dospěje k závěru, že jeho nemoc má příčinu hlouběji a začne chodit na psychoterapii. 

Mějte bolest pod kontrolou

Nenechte bolest, aby vás úplně vyřadila z běžného života a vyzkoušejte tyto techniky:

Deník bolesti. Pokud budete mít podezření na potravinovou intoleranci, lékař vás pravděpodobně požádá, abyste si zapisovali jídelníček a sledovali, co dám dělá/nedělá dobře. Aplikovat tuto metodu můžete i při řešené jakýchkoliv jiných zdravotních potíží. Sledujte a zapisujte si příčiny. Co jste jedli, pili jste dostatečně? V jaké fázi menstruačního cyklu jste? Můžete si i hodnotit intenzitu bolesti. Po určité době uvidíte spojitosti.

Plánujte dopředu. Vnímejte své tělo a naučte se předvídat, kdy se příznaky objeví (např. podle fáze menstruačního cyklu, v pracovně náročném období atd). Pokud to jde, pokuste se tomu přizpůsobit svůj program a více odpočívejte.

Nezapomínejte na péči o sebe. Život s chronickou nemocí a pravidelnými bolestmi je náročný, proto potřebujete o něco více času pro odpočinek než druzí. Naslouchejte svému tělu a dopřejte si aktivity, které vám pomohou cítit se dobře. 

Co je endometrióza?
Příčiny a příznaky

Ohledně příčin endometriózy nepanuje jednoznačná shoda. Za stěžejní se považují dvě studie: podle implantační teorie (dle Sampsona, 1921) se během menstruace buňky děložní sliznice neodtékají skrz děložní hrdlo ven, ale přes vejcovody se dostávají do břišní dutiny. Metaplastický teorie vychází z předpokladu, že endometrióza vzniká přeměnou buněk ze stejné buněčné linie jako endometrium.

Bolesti spojené s endometriózou se mohou vyskytovat nárazově (například před menstruací, během ní, při pohlavním styku) nebo se projevují chronicky. Nemocné ženy bolest často popisují jako křečovitou, někdy ji doprovází nevolnost. To, jak je bolest silná, nezáleží na velikosti ložisek. Zatímco rozsáhlá endometrióza může být bez příznaků, malé ložisko může zapříčinit silnou bolest. Projevuje se například jako:

  • bolest zad
  • bolest v podbřišku
  • bolesti při vyprazdňování močového měchýře či střev
  • bolestivá menstruace
  • pocit pálení či křeče při pohlavním styku
  • nadýmání, střevní potíže

Zároveň bolesti v oblasti podbřišku a pánve mohou signalizovat řadu jiných onemocnění, proto je diagnostika endometriózy složitá.

Zdroje:

https://internimedicina.cz/pdfs/int/2011/10/07.pdf

https://www.gleid.cz/clanky/zdravi/funkcni-pristup-mediciny-k-endometrioze  
https://www.healthline.com/health/womens-health/endometriosis-pain-relief

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více