Máš účet a chceš se přihlásit?

Máte doma uklizeno? Minimalismus a pořádek doma znamená úlevu a pořádek v hlavě

Právě na přelomu roku se vždy nejvíce projeví, jaká je naše motivace pro pořádek v našem domácím prostoru. Protože to často nejsou jen nutnost a nezbytnost, co nás v noci žene cosi smýčit. Projevuje se v tom naše potřeba po řádu, snaha věnovat každé místnosti doma stejnou péči a občas u někoho úklid nahrazuje nefungující komunikaci. Jak to udělat, abychom se doma, v našem království, cítili dobře? 

Začněte u sebe – jak se dnes cítíte? 

Nejlepší je uklízet pro pocit spokojenosti. Proč to v některých domácnostech právě teď skřípe? Shon, povinnosti kolem dětí, organizovaná setkávání a proud platebních příkazů, které je nutné před koncem roku zadat. Nákupy, fronty, kašel a zpátky do pracovních rutin a povinností. Zastavte se. Právě doba novoroční nám dává šanci tohle zběsilé kolečko stresu utnout. Víte, proč si ale udělat pořádek nejprve v sobě? To je ten skutečný minimalismus, ke kterému směřujeme pro klid. Jak to udělat, abyste z oslav konce roku vyšli vítězně? Vyhrajte nad sebou a svým nutkáním. Úklid si jen prostě užívejte jako součást péče o svoje zázemí a nezapomeňte při tom pečovat také o svoje potřeby. 

Konec hromadění věcí jednou provždy – jak s tím začít? 

Říct ne hromadění je složité. Ale pokud to zvládnete, usnadníte si tím běžný provoz domácnosti včetně úklidu. Je fajn mít věci na jednom místě a pořád něco nehledat. Abyste se rozhodli, co potřebujete, musíte si na takové třídění udělat prostor a dát si čas. Některé vzpomínkové předměty, přání, nepoužívané sportovní vybavení nebo víčka od krabiček, která už nemáme – to vše nám zahušťuje prostor, který by jinak mohl být prázdný.

Umíte si také představit, že vše, co potřebujete, má své místo? Že v krabici na vánoční ozdoby nejsou velikonoční? Prostě si řekněte, že už nebudete schovávat věci na „pak“. Ostatně jedním z trendů minimalismu v roce 2024 je právě hledání nových způsobů cirkulování našich věcí. Je dobré omezit také zbytné nákupy (to vede zase lepšímu hlídání nákladů). Nakupujte klidně věci z druhé ruky, ale jen ty, které vám dávají smysl. 

Třiďte úplně všechno – účtenky, věci, myšlenky

Skutečný minimalismus se neschovává za papírová brčka, skandinávský design v interiéru nebo oblečení japonských návrhářů. Je to spíše prosté užívání si života s tím, co máme k dispozici a pravidelné třídění (věcí i emocí). Ale i díky popularizaci metody KonMari (ta řeší harmonické uspořádání prostoru, věcí a vyřazení všeho nepotřebného) se alespoň zvětšil počet těch, co hledají cesty, jak úspěšně věci redukovat a vpouštět do svého domova energii začátků.

U nás se tímto tématem zabývá třeba ritualistka Tereza Bošková, která doporučuje třídit věci podle kategorií najednou, nikoliv podle místností. Podle ní je ideální donést si věci z jedné kategorii na jednu hromadu a zvážit, co potřebujete. A zbytek předat dál – prodat, vyměnit nebo darovat. Tím si uděláme prostor pro změnu, kterou chceme nebo potřebujeme. 

Může mít minimalismus různé podoby? 

Kolik je na světě lidí, tolik podob může mít minimalismus. Každý máme jiné koníčky, životní styl a potřeby. Úklid je svým způsobem druh regenerace a očisty. Dovoluje nám se nadechnout stejně tak jako to dělá procházka na čerstvém vzduchu nebo jógové dýchání. Je to rozhodnutí. Úklid sám o sobě může být vlastně zábavou, když si uvědomíme, že energie, kterou mu věnujeme, je pro nás vlastně uzdravující.

Pokud máte vytříděno, pak už bude snadné rozdat to, co nepotřebujete a poklidit (zde se doporučuje jít směrem shora dolů). Inspirovat by vás mohli třeba Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus (známí jako „The Minimalists“) nebo konzultantka pro šťastné žití Gretchen Rubin.

Mít nebo být?

Když v roce 1976 Erich Fromm zmiňoval, že moderní společnost upřednostnila „mít“ před „být“, netušili jsme, že se my sami v moderní době automaticky zařadíme do skupiny „shromažďovačů“. Každý z nás se nějakým způsobem snaží cosi vlastnit, věci, pocity nebo lajky. Skupina třídičů (těch, co úspěšně selektují i zprávy, které k sobě pouští), je malá. Zkuste najít pro sebe takové místo mezi těmito dvěma body, abyste byli spokojení, abyste cítili, že vám v žilách koluje krev, že se s odvahou díváte na to, co přinese další den. Že si věci neodříkáte, ale ani se jimi nenecháváte zavalit. 

Doporučení pro dosažení minimalismu v roce 2024

Rok 2024 je ve znamení odklonu od extrémního minimalismu. Dávejte přednost raději prostému útulnu. Zkuste najít balanc. Vlastněte jen tolik, kolik je pro vás praktické. Konmari je možná překonáno, ale vyjděte z nového chápání prostoru, zbavujte se věcí i povinností, které vás zatěžují (z angličtiny známo jako „mental load“). Když se zbavíte nepořádku, tak vám nic nehrozí, naopak zejména u žen budete mít větší šanci na nižší hladinu stresového hormonu kortizolu. Omezujte nákupy podle druhých a respektujte svoje vlastní potřeby. Doporučujeme k tomu knihu „Goodbye things“ (napsal Fumio Sasaki). Udržujte svůj šatník kompaktní a malý. Kombinovatelný. Řešte se svými příbuznými a kamarády dárky, komunikujte o svých potřebách, ať doma neskladujete věci, které tam máte jen proto, že vám je dal někdo, koho máte rádi. Nebojte se vzdát dobrých věcí, uděláte si prostor pro skvělé. 

Velké věci obvykle doprovází každodenní činnosti, pokud jim ale nevěnujeme pozornost, možná si jich ani nevšimneme. 

Zdroje: 

https://www.theminimalists.com/podcast/

https://www.youtube.com/results?search_query=kr%C3%A1lovny+po%C5%99%C3%A1dku

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17439760.2021.1991450

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0146167209352864

Zajímá tě nae? Odebírej náš feed a objev toho více