Necítíte se psychicky dobře a rozhodnete se problémy začít řešit ve spolupráci s odborníkem. Jenže – za kým byste měli jít? Na oblast duševního zdraví se specializují psychologové, psychoterapeuti, psychiatři, a také někteří koučové. Pojďte se podívat, jaký je mezi nimi rozdíl a jak si mezi nimi vybrat toho pravého.
Psycho… koho potřebuji?
Psychologové, psychoterapeuti i psychiatři jsou často zaměňováni. Všichni se zabývají duševními problémy, ale liší se přístupem k jejich řešení a tím, co mohou (a nemohou) nabízet. Každá z těchto skupin je zároveň profesí, na kterou se kladou jasné nároky ohledně vzdělání.
- Psycholog musí být absolventem stejnojmenného vysokoškolského oboru a nejčastěji působí na klinikách či v jiných institucích (školy, firmy) a poskytuje poradenství nebo diagnózu.
- Psychiatři jsou lékaři s atestací v psychiatrii a jako jediní mohou předepisovat svým pacientům medikaci. Zároveň řeší i závažné patologické diagnózy.
- Psychoterapeut je člověk, který má vysokoškolské vzdělání (může být psycholog, psychiatr, ale i absolvent jiného oboru) doplněné psychoterapeutickým výcvikem. Terapie trvá obvykle delší čas než návštěvy psychologa, snaží se najít příčinu problému a jeho řešení. V přístupu a metodách se liší podle jednotlivých směrů.
Pokud je nemocné naše tělo, jdeme k lékaři. Kdy jít léčit duši? Pokud zažíváme stavy, které narušují naše prožívání každodenního života, nebo dokonce reality, obrátíme se na lékaře. Ať už jde o dlouhodobý stres, úzkosti, nebo dokonce paranoiu, halucinace apod. Chybu neuděláte, pokud vaše první kroky budou směřovat do ordinace praktického lékaře. Ten váš stav posoudí a doporučí, s jakým specialistou ho dál řešit. V těchto případech většinou člověk sám ví, že s ním není něco v pořádku (nebo ho na to upozorní jeho okolí).
Pokud se někdo „jen“ necítí ve své kůži, je bez nálady, trpí výkyvy nálad nebo podobnými neurčitými problémy, bývá cesta k řešení složitější. Je těžké si uvědomit, že na řešení těchto stavů člověk sám nestačí. Že není normální cítit se dlouhodobě na dně. Může jít o pocity spojené s určitou situací (problémy v rodině, vztazích, práci…), ale duševní nepohoda se objevuje i bez jasnějších příčin. Ty pomáhá objevit psychoterapie. Jde o dlouhodobou léčbu, kdy se pomocí rozhovorů pátrá po příčinách současných stavů, ale zároveň se pracuje i na jejich řešení. Není výjimkou, že psychoterapeut svého klienta v případě potřeby doporučí k psychiatrovi, pokud je nutná medikace.
Koučink jako akční plán změny
Koučink neřeší klinické problémy, které se týkají duševního zdraví, ale zaměřuje se na seberozvoj. Pomáhá v dosahování cílů v různých oblastech, nejčastěji jde o kariéru, životní křižovatky (pomáhá zjistit, co člověk skutečně chce), nebo worklife balanc. „Na kouče se obraťte ve chvíli, kdy cítíte, že na danou situaci sami nestačíte, kdy nemůžete najít cestu ven. Kouč vám pomůže v této situaci pomoci rozkrýt všechny vnitřní, často nevědomé, motivy nebo programy. Společně zpracujete vaše strachy, omezující přesvědčení či bloky, které si ve vztahu k určité oblasti neseme a které nás pak ovlivňují velmi často po emoční stránce, kdy se cítíme nespokojení a nenaplnění.“
Během spolupráce s koučem si určíte cíl, neboli ideální stav, kterého toužíte dosáhnout. Jak se chcete cítit? Jak by situace měla vypadat? Pro tyto účely si budete pokládat i tzv. sebekoučovací otázky a půjdete v problému skutečně do hloubky. Kouč vám pomůže naplánovat konkrétní akční kroky. A nejen to, společně se dostanete do hlubších úrovní vašeho myšlení. „Některé věci určitě dokážeme zpracovat i sebekoučinkem, ale až ve spolupráci s odborníkem, který umí pracovat s nevědomými vrstvami našeho mozku, dokážeme dohledat příčiny těchto negativních pocitů,“ doplňuje Petra Podzimková.
Psycholog | Psychiatr | Psychoterapeut | Kouč | |
Vzdělání | absolvent VŠ oboru psychologie (Mgr.) | absolvent medicíny (MUDr.) s atestací v oboru psychiatrie | absolvent psychoterapeutického výcviku + absolvent VŠ oboru (Mgr.) | absolvent akreditovaného koučovacího výcviku |
Jak vám pomůže | odborné poradenství; může vás poslat k psychiatrovi či psychoterapeutovi; léčí rozhovorem | stanovení diagnózy a léčebného plánu; jako jediný předepisuje medikaci | dlouhodobé konzultace; podle typu psychoterapie se liší přístupy a metody | nasměrování pomocí otázek a určení cílů |
S čím vám pomůže | různé specializace (školství, firmy, partnerství) nebo jako klinický psycholog (stanovuje diagnózu) | psychické problémy (ty, které narušují váš běžný život a vyžadují medikaci, až po vážné patologické problémy) | řešení dlouhodobých problémů, minulých i současných, nasměrování do budoucnosti | oblast seberozvoje; zaměření na spokojenost a výkonnost v životě (např., pracovní či osobní cíle) |
Klíčový pocit důvěry a bezpečí
Po předchozích odstavcích jste si už možná ujasnili, na koho byste se právě vy měli obrátit. Ale jak si vybrat v dané kategorii někoho konkrétního? Zvažte nejprve tato kritéria:
- Finance – Kolik peněz můžete do řešení problému investovat? Upřednostníte v případě psychologa raději soukromého, nebo někoho, kdo spolupracuje s pojišťovnou? Dáte šanci začínajícímu (a levnějšímu) koučovi, nebo věříte jen někomu zkušenému?
- Osobně vs. online – Budete hledat někoho v okolí, ke komu budete pravidelně docházet? Nebo jste ochotni dojíždět? Řada odborníků nabízí i setkání online formou.
- Odbornost – Než někomu svěříte do rukou řešení citlivých témat (a většinou i finanční obnos), ověřte si jeho vzdělání a reference.
- Oblast – Díky databázím si můžete najít přímo člověka, který se zaměřuje na témata, která řešíte.
- Muž nebo žena – Někdo se snáze otevře někomu stejného pohlaví, jako je on sám. Jiní se zas naopak cítí lépe s osobou opačného pohlaví.
I když si vyberete podle svého nejlepšího přesvědčení, může se stát, že si s vybraným člověkem lidsky nesednete. O bolavé duši se mluví jinak než o bolavých zádech a důležitá je důvěra, sympatie, pocit bezpečí. Bez nich léčba, terapie ani koučink fungovat nebudou.
„Rozhodnutí začít řešit sociální úzkosti a panické stavy jsem odkládala dlouho. Až když jsem reálně nebyla schopná ani dojít do školy, protože bych nezvládla cestu metrem, vydala jsem se do krizového centra. Věděla jsem od známé, že jí tam pomohli. Já se ale setkala s psychoterapeutkou, která mé problémy zlehčovala. Cítila jsem se hrozně a měla chuť to zabalit,“ líčí svou špatnou zkušenost 28letá Kristýna. „Nakonec jsem se po nějaké době znovu ocitla u psychiatričky, opět na doporučení. Ta mě vyslechla, napsala mi léky a především mi doporučila psychoterapeutku, ke které jsem pak dlouhodobě docházela a moc mi pomohla. Z dvouletých pravidelných setkání těžím dodnes,“ doplňuje.
Že hned poprvé netrefíte na někoho, s kým si sednete, není vůbec ojedinělé. Pokud pochybnosti nemizí, zkuste se obrátit na někoho jiného. Hlavně se nevzdávejte – stejně jako v případě fyzických nemocí je potřeba i duši léčit včas.
Kde hledat pomoc?
- Nevypusť duši – Krizové linky
- Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb
- Hedepy – Katalog online psychoterapeutů
- Terap.io – Online psychoterapie
- Česká asociace pro psychoterapii
- Na stránkách konkrétních pojišťoven najdete seznamy spolupracujících psychologů a psychoterapeutů.
- Kouče hledejte podle zaměření (např. Registr koučů ICF ČR)
- Mapa CDZ a multidisciplinárních týmů