Neplaťte za kurzy osobního rozvoje a začněte konečně růst

Motivace, osobní rozvoj, úspěch, bohatství, efektivní režim, konec prokrastinace, výstup z komfortní zóny a další velká spousta lákavých příslibů a návodů na to, jak žít svůj život jinak a především lépe. 

Pro začátek článku je nutné zmínit, že bezpečně existuje mnoho uvědomnělých a zkušených lidí, kteří se rozhodli veřejně na přednáškách či různých společenských setkání inspirovat ostatní ke spokojenějšímu a opravdovějšímu životu.

Tito řekněme lektoři vám často vysvětlí zákonitosti správně fungujícího metabolismu (kvalitní spánek, dýchání, reakce těla ve stresových reakcí atp.) a předají vám svojí zkušenost a filosofii, která jim funguje a nebo které věří. Na straně druhé najdeme spoustu novodobých šarlatánů, kteří plácají nesmysly a tahají z vás tisíce až desetitisíce korun za to, že vás dovedou k osvícení a za zhruba 1 – 5 dní odblokují vaše křivdy z minulosti a celkově vám změní život, protože vám řeknou něco, co vás během 24 hodin obrátí o 180° a vy najednou všechno pochopíte a začnete žít život jako nový a hlavně lepší člověk. Kéž by. Nebo možná – díky Bohu, že tomu tak není.

Na první pohled se zdá, že tyto dvě skupiny jsou k nerozeznání. Ovšem při zpozornění si můžeme všimnout viditelného rozdílu. Rozdělme je do dvou skupin a těm prvním říkejme třeba mentoři a druhým – šarlatáni. Mentoři velmi dobře vědí, že svou pravdu nebo filozofii, do nikoho “nenahustí”. Vědí, že cestu k životnímu postoji nebo přístupu si člověk musí najít a ozkoušet sám. A proto to jediné, o co se budou snažit, je inspirovat vás.

Vědí, že je čistě na vás, jak naložíte se svým životem, ovšem budou se horlivě snažit, aby jejich názory nebo zkušenosti ve vás rezonovaly pokud možno co nejvíce. Zároveň si uvědomují, že pro každého je cesta ke spokojenosti odlišná a že to, co funguje u nich neznamená, že bude fungovat u vás. Tento účel se bude odrážet i v odměně za to, že si je přijdete poslechnout do sálu nebo kamkoliv jinam. Výsledkem bude co možná nejnižší cena, okolo 100 – 200 korun českých. Nedostanete u vstupu ani 3 publikace, ani skleničku prosecca nebo slevový kupón na audiokurz.

Takoví lidé si totiž jsou vědomi toho, že rozvoj a vývoj ze zkušeností nastává v tichu a velmi často v těžkých krizích. A na to není potřeba se spojit s ostatními, ale se sebou samým. Proto to jediné, co vám mohou předat, je inspirace. Nečekejte, že si odnesete zápisky s postupem, jak si uvařit úspěšný a spokojený život. Zapomeňte jednou provždy na to, že úspěch a osobní rozvoj je nová disciplína pokrokového století. 

Dlouhodobě zastávám názor, že v nás všech přežívá podvědomě setrvačnost ze školských let a z výchovy rodičů, kdy to, co jsme neuměli, nás pokaždé musel někdo naučit. Tomuhle vzorci nepomáhá ani fakt, že se na nás ze všech stran neustále valí lavina nabídky všeho, co nemáme nebo toho, čeho máme málo nebo toho, co bychom možná chtít měli, protože podle fotek a videí “to“ spoustu lidí dělá šťastnými. Dovolte mi abych vám představila pár věcí, které už umíte, nebo pro ně máte minimálně předpoklady a dispozice. Rozlučte se s představou, že jste tělesná schránka s mozkem pro ukládání vzpomínek a vědomostí a že existuje obří část ve vás, která je plná talentu, inteligence, charakteru, temperamentu a intuice.

  1. Poznám, když mě něco zaujme a baví
  2. Vím, co mi je nepříjemné a co naopak příjemné
  3. Poznám, se kterými lidmi se cítím dobře a se kterými ne
  4. Poznám, když jsem unavená a kdy mám dostatek energie
  5. Vím, kdy mám hlad
  6. Poznám, když mi je smutno, kdy cítím radost a kdy vztek

Možná vás napadají ještě další věci, které zde nejsou zmíněny. Všechny pocity, dovednosti nebo znalosti pocházejí z jednoho místa, kam žádné jiné oko než to vaše vnitřní, nedohlédne. Řeč je o vašem nitru, o vaší duši. Pokud jste si této části ve vás ještě příliš nevšimli, můžete si to představit jako velké proměnlivé klubko energie, které vám každou vteřinu posílá signály o tom, jak na to, co děláte tam venku, reagujete uvnitř. Když do vás někdo omylem venku strčí, uvnitř se leknete, možná se naštvete. Když se vám za to ten dotyčný omluví, ve vašem nitru to může vyvolat pocity příjemnější. Když odpočíváte, koule energie je v klidu. Když se zamilujete, vaše vnitřní klubko se roztočí a pumpuje přívaly euforické radosti. Když vám někdo nadává, klubko se stahuje nebo naopak produkuje vztek a vám to může dát najevo, například ve formě stresu. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna.

Drtivá většina všeho, co potřebujete ke svému osobnímu rozvoji je ukrytá právě tam, v klubku, které je uvnitř každého z nás. Pokud se s ním spojíte a naučíte se s ním komunikovat, časem poznáte, jakým způsobem a kdy reaguje na podněty zvenčí, na vaše okolí, vaše reakce a jednání, garantuji vám, že se dozvíte tolik informací, že budete mít ze začátku co dělat, abyste všechny rozeznaly. A to je ta práce na sobě samém. Naučit se porozumět našemu vnitřnímu prostředí. Pokud k němu totiž budeme vlídní, začneme nejprve měnit to, co mu nedělá dobře a až vymizí většina našich úzkostných pocitů a strachů a my mu začneme dodávat příjemnější a nové pocity, budeme se cítit zase o něco lépe než předchozí den.

Jak jsem už zmínila, pozornost a energie věnovaná osobnímu rozvoji by měla být směřována především dovnitř. Pokud si umanete, že budete hledat venku to, co vás posune dál, budete pořád na opačné straně skutečného hledání. Komunikujte sami se sebou a méně věnujte pozornost tomu, kdo vám co radí a říká. Nepodléhejte pocitu, že to bude snadné, ale nebojte se, že vás čeká dřina. Prodýchávejte těžké momenty, neprotestujte minulosti a nesnažte se vyhnout vzteku nebo smutku. To všechno jsou indície k pochopení toho, jak vaše klubko funguje. A abyste ho mohli rozmotat, je zapotřebí najít konec, abyste se dostali na začátek. Je to jediná cesta pro poznání sebe samého a také ta jediná k rozvoji osobnosti a hlavně ke šťastněji prožitému životu.

A tady už se dostáváme k sebedůvěře. Pokud si uvědomíte a zároveň uvěříte tomu, že to, co může zlepšit váš život nepotřebujete od nikoho jiného získat a že si to celou dobu a po celý život nosíte neustále při sobě, získáte pocit obrovského uspokojení, moci a síly nad tím, kam upřete příště svojí pozornost. Co si zvolíte tentokrát jako okamžik, který ve vás bude rezonovat? Bude to porozumění a láska nebo vztek a strach?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *