Markéta Bartecká
#články

Blížící se podzim je na některých místech v našich městech a vesnicích vidět už posledních pár dní. Troufám si říct, že s jarem patří tohle roční období mezi ty nejkrásnější. Barevné listí nás nutí zanechat náš pohled pod stromy i na několik minut. Vítr je silný, avšak ne příliš studený. Cítíme ho, když nám nečekaně přehazuje vlasy do obličeje a když přivíráme oči kvůli prachu z cest. Příroda jakoby byla o něco živější. Jakoby pořád pracovala a připravovala se s dostatečným předstihem na zimu.

Pouštění draka

S podzimem je jako s jednou z mála tradic spojeno pouštění draka. Velmi nenákladná zábava pro děti, která je ovšem velmi oblíbená. Proč vlastně provázek, dvě tyčky a kus papíru nebo plachty dokáží způsobit tolik radostných okamžiků, nad kterými děti tráví kolikrát i hodiny na louce?

Proč zrovna “drak”?

"Čínský drak je nejčastěji spojován se symbolem „jang“, který zjednodušeně představuje dobro. Jeho uctívání má dlouhou tradici ve všech společenských vrstvách, a pro každou představuje jiný význam. Postupem času byl v nižší i vyšší třídě zidealizován podle potřeb, a získal tak spoustu různých významů. Čínský drak také často vystupoval jako strážce tajemství a moudrá bytost, pro jejíž radu chodili poutníci i tisíce kilometrů."

Zdroj: https://tajemnaasie.cz/cinsky-drak/#symbolika-cinskeho-draka-v-cinske-kulture

Málo kdo ví, že první zmínky o pouštění “draků” pocházejí právě z Číny. Princip byl naprosto stejný jako je dnes, jen s použitím jiných materiálů. První dohledané zmínky z historie Číny pocházejí zhruba z 10. století. Tehdy prý někteří draci létávali i po několik dní.

Postav si svého draka

Často se pro děti provádí nejprve příprava a samotné sestavení draka. To, jak pečlivě a správně dítě draka postaví, tím pravděpodobně lépe a déle poletí. Děti se učí soustředění, samostatné práci a také kreativitě. S manuální prací se současně posiluje také jemná motorika.

Jde se na louku

Ve chvíli kdy je drak dokončen, dítě si ho prohlíží a všímá si, co se mu povedlo a co na svém výtvoru obdivuje, ale i toho, kde by udělal něco jinak. Dítě získalo zkušenost. 

Zkoušejí se povětrnostní podmínky

Na louce si aktéři zábavy musí všímat počasí. Čekají, až bude vát vítr. Učí se trpělivosti. Když nefouká, snaží se rozběhnout a pomoci drakovi vzlétnout. Učí se snahy, píle a přijímají fakt, že existují věci, které ovlivnit nemohou.

Přesahuje mě to

Drak letí někomu hned, někomu chvíli, někomu hodně vysoko. Ovšem letí. Dítě sestavilo něco, co má pro člověka nemyslitelné vlastnosti. Přesahuje ho to. Dítě vnímá, že je vše v jeho rukou a cítí tah, jak kdyby drak najednou zesílil a vážil o několik kilo navíc.

Můžu to udělat líp

Pokud dítě sestrojí už pár draků, uvidí, jak se zlepšuje. Kratší tyčky, lepší provázek, jiný tvar plachty, pěknější nebo výraznější kreslení. Časem si otestuje techniky, poučí se z chyb a získá zkušenosti, díky kterým se ve své činnosti zlepší.

V přítomném okamžiku

Pouštění draka vyžaduje koncentraci. Je důležité mít svého draka na očích a sledovat každou změnu směru, korigovat ho na správný vítr, popřípadě se rozběhnout, abyste ho udrželi ve vzduchu. V tu chvíli se dostáváte do flow. Přestáváte vnímat čas, hemisféry jsou v rovnováze a váš mozek vykazuje pro vaše tělo a mysl velmi pozitivní frekvenci.

Tento článek je mnohem více než odborným textem, úvahou a zamyšlením na samotnou tradicí, která u nás přetrvává již po několik tisíciletí. Jeho psaní mě přimělo letos draka sestavit a zkusit si po 20 letech znovu pustit toho vlastnoručně sestrojeného. Pokud byste se chtěl někdo přidat, piště na info@projektnae.cz nebo do directu na Instagram.