Markéta Bartecká
#články #z Instagramu

"Tento hluboký stav vědomí znají vědci, psychologové, profesionální sportovci, řečníci a mnozí z nás."

U nás se o flow mluví méně často. Většinou se o pojmu dozvídáme z přednášek o osobním rozvoji nebo na něj můžeme narazit pokud si vyhledáváme informace o lidském výkonu a jeho limitech. Tento hluboký stav vědomí znají vědci, psychologové, profesionální sportovci, řečníci a mnozí z nás. Pokud pátráte v mysli, možná si ani nejste jistí, zda-li jste flow také prožili. 

Jsem ve flow

"Jsme maximálně v přítomném okamžiku."

Být ve flow znamená plně se koncentrovat na vykonávanou činnost. V daný okamžik nevnímáme hlad ani žízeň, nepociťujeme únavu a podstatné je, že čas pro nás přestává existovat. Jsme maximálně v přítomném okamžiku.

Co se děje v naší hlavě

"Sluch se ztrácí do pozadí a málo co nás může ze čtení vyrušit. Ztrácíme přehled o přečtených stránkách a také o tom, jak dlouho čteme. Zapomínáme na to, jestli nám je dlouhodobě zvolená pozice těla komfortní či ne."


V maximální koncentraci se naše energie přelije přesně do těch částí těla, kde je jí potřeba. Minimum energie zůstane tam, kde jí vůbec nepotřebujeme. Pokud tedy například čteme, je v pozoru náš zrak a ta část mozku, která čte text a překládá jej do významu za pomocí představ. Sluch se ztrácí do pozadí a málo co nás může ze čtení vyrušit. Ztrácíme přehled o přečtených stránkách a také o tom, jak dlouho čteme. Zapomínáme na to, jestli nám je dlouhodobě zvolená pozice těla komfortní či ne. Ve chvíli, kdy se z flow probíráme, začínáme vnímat hlad, žízeň nebo potřebu na toaletu. Můžeme klidně zjistit, že jsme si přeleželi nebo přeseděli některou z končetin.

Učíme se být ve flow

"Ve flow odpočívá jedno z našich já. Já, které hodnotí, vnímá, analyzuje, přemýšlí a projevuje emoce."

Ve flow odpočívá jedno z našich já. Já, které hodnotí, vnímá, analyzuje, přemýšlí a projevuje emoce. Dáváme mu klid a zároveň se s ním učíme lépe zacházet. Náš vnější výraz je strnulý a soustředěný, avšak maximálně přítomný. Ve flow zároveň posilujeme ty schopnosti, které jsou ve stavu aktivní. Pozornost, komunikaci, paměť, představivost, kreativitu a také svaly, pokud máme flow při sportovním výkonu.

"Například pokud nás baví tenis, je pravděpodobné, že flow s tréninkem dřív nebo později přijde."

Pro flow je vhodná jakákoliv činnost. Jednoznačně se dá říci, že se do stavu můžeme dostat v těch činnostech, které nás přirozeně zajímají. Například pokud nás baví tenis, tak je pravděpodobné, že flow s tréninkem dřív nebo později přijde. Ve flow se můžeme ocitnout při malování, běhu, učení, komunikaci, přemýšlení, tanci a v mnoha dalších procesech. Po flow se cítíme odpočatí, ale zároveň příjemně a hodnotně unavení.

Význam

Flow nám pomáhá zůstat klidnými. Zachovává nám nadhled. Maximalizuje a rozvíjí naše schopnosti. Posiluje naší koncentraci a myšlenkový i tělesný balanc. Ve flow se nekontrolujeme a nehodnotíme. Každý, kdo podobný stav koncentrace zažil ví, jak je přínosný a důležitý v jeho životě.